Artykuł sponsorowany

Beczki dębowe – nie tylko dla winiarzy

Beczki dębowe – nie tylko dla winiarzy

Kwestia zdobycia używanej beczki dębowej była do niedawna w naszym kraju bardzo kłopotliwa. Na szczęście powrót sztuki winiarskiej i browarniczej do łask zapewnił wielu beczkom drugą młodość. Każda z nich to małe dzieło sztuki, a drzewo, które ścięto na potrzeby jej produkcji rosło zazwyczaj kilkadziesiąt albo nawet ponad sto lat. Decydując się na jej zakup możemy używać jej zgodnie z przeznaczeniem do przechowywania trunków bądź jako dekoracji.

Gdzie zakupić używaną beczkę dębową?

Wielu z nas kojarzy obraz starej winnicy lub destylarni po brzegi zapełnionej wielkimi, dębowymi beczkami zawierającymi szlachetniejące alkohole. Niewielu jednak wie, że po paru latach beczki tego rodzaju są zastępowane nowymi, a stare przestają być przydatne. Ich głównym dystrybutorem w Polsce jest Portal StareBeczki.pl. Pytając o genezę tego pomysłu otrzymaliśmy następujące informacje:

– Szybko rozwijające się w naszym kraju domowe winiarstwo, browarnictwo i gorzelnictwo spowodowało zwiększone zapotrzebowanie nie tylko na chemię, sprzęt i akcesoria, ale także na dębowe beczki. W zasadzie można powiedzieć, że jest już na rynku wszystko, od kapsli i korków przez drożdże, pożywki, chemię a skończywszy na profesjonalnych urządzeniach przemysłowych do winnic. Zapomniano tylko o jednym. Beczkach!

Dla kogo przeznaczone są beczki dębowe?

Zakup nowej beczki to koszt ponad dwóch tysięcy złotych, a niewielu amatorów browarnictwa, gorzelnictwa i winiarstwa stać na taki wydatek – szczególnie, gdy dopiero rozpoczynają swoją przygodę z tym hobby. Na tym etapie należy przede wszystkim doskonalić technikę, doprowadzając tworzone trunki do stanu pitności. Niejeden z początkujących wie, jak trudno jest uwarzyć pyszne piwo metodą domową. Dopiero po dojściu do pewnej wprawy można pomyśleć o zarabianiu na swych wyrobach, a tym samym zakupie nowej beczki. Kupno używanej jest jednak dużo korzystniejsze nie tylko finansowo, ale także dla środowiska. Poza tym wybór odpowiedniej beczki może tylko ubogacić nasz trunek. W końcu niemal wszystkie whisky leżakowane są w beczkach abo po burbonie, albo po winie!

Cykl życia beczki dębowej

Beczka dębowa używana w winiarniach nie zostaje w nich w nieskończoność. Zazwyczaj zalewa się ją tylko kilka razy. Pierwsze zalanie jest krótkie, ponieważ to podczas niego do trunku uwalnia się najwięcej różnego rodzaju pożądanych substancji, w tym np. taniny. Zazwyczaj trwa ono trzy miesiące. Każde kolejne jest dłuższe, a beczka staje się bezużyteczna wówczas, gdy czas uwalniania substancji przedłuża się poza granicę opłacalności. Zazwyczaj jeśli leżakowanie musiałoby trwać dwa lata, na miejsce starej beczki trafia nowa. Beczki używane, które można zakupić, mają zazwyczaj 4-8 lat, ale są też takie, które mają zaledwie rok!

Proponowane przez portal wyroby StareBeczki.pl można nie tylko kupić, ale także wypożyczyć. Ilość i czas nie są ograniczeniem. Beczki często można spotkać w reklamach, filmach, czy teatrach.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz