Artykuł sponsorowany

Zalety i wady stropów drewnianych

Zalety i wady stropów drewnianych

Budując dom do wyboru mamy strop drewniany lub żelbetowy. To pierwsze rozwiązanie jest znacznie tańsze. Dziś przyglądamy się bliżej jego wadom i zaletom.

Urokliwe wnętrze

Jedną z zalet stropów drewnianych jest ich atrakcyjny wygląd. Taki strop może pozostać częściowo nieosłonięty, nadaje wtedy wnętrzu wyjątkowy klimat. Kolejna zaleta stropów drewnianych to ich uniwersalność – tego rodzaju rozwiązanie nadaje się do wszystkich rodzajów budynków. Taki strop jest bardzo lekki, łatwo go zbudować. Nie ma też problemu z przebudową. Zastosowanie stropu drewnianego to spora oszczędność – kosztuje mniej od stropu wykonanego z żelbetonu. Strop drewniany może być nawet o połowę tańszy. Dobra firma taką konstrukcję wykonaną z drewna jest w stanie zamontować w ciągu od 1 do 3 dni. Warto też pamiętać, że w stropie drewnianym znacznie łatwiej jest ułożyć izolację termiczną, dzięki czemu nasz dom nie będzie tracić ciepła. Przydaje się to zwłaszcza w małych domach bez użytkowego strychu. Stosując taki strop mamy też możliwość przeprowadzania kanałów wentylacji oraz ukrycia np. opraw oświetlenia.

Wady drewnianych stropów

Decydując się na zastosowanie stropu drewnianego w naszym domu musimy też pamiętać o wadach takiego rozwiązania. Nie są one może szczególnie uciążliwe, jednak lepiej mieć świadomość także negatywnych cech drewnianej konstrukcji. Po pierwsze strop wykonany z drewna zapewnia gorszą izolację akustyczną. Taki strop po prostu zawsze będzie głośniejszy od betonowego, niezależnie od tego, jakie dodatki zastosujemy – nie pomoże ani duża ilość wełny mineralnej, ani nawet pływająca podłoga. Niełatwo jest też znaleźć dobry materiał do budowy takiego stropu. Potrzebne jest dobrej jakości drewno, które nie będzie się wyginać ani paczyć. W sklepach trudno je znaleźć. Najlepiej zamówić strop prosto z tartaku Czaplicki Janusz. Tartak zapewnia dostęp do drewna odpowiedniego do budowy tego rodzaju konstrukcji. Pamiętajmy, że drewno – zwłaszcza kiepskiej jakości – może ulegać korozji, belki narażone są na wilgoć, która spowoduje gnicie. Mogą też zostać zaatakowane przez korniki. Zagrożeniem dla takiego stropu jest też ogień – beton jest odporniejszy na jego działanie.

Profesjonalna konstrukcja

Konstrukcje drewniane, takie jak więzary czy więźby dachowe, najlepiej zamówić od sprawdzonej firmy. Czaplicki Janusz w swoim tartaku od lat wykonuje elementy stosowane w budownictwie mieszkaniowym, rolniczym, przemysłowym i w budynkach użyteczności publicznej. Konstrukcje są wykonywane przy pomocy nowoczesnych programów i tradycyjnie.  Wszystkie powstają z wysokiej jakości drewna świerkowego łączonego przy pomocy stalowych płytek. Dzięki temu są niezwykle mocne.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz