Artykuł sponsorowany

Wyroby gumowe dla elektrotechniki

Wyroby gumowe dla elektrotechniki

Wyroby gumowe stanowią nieodzowny element każdej instalacji elektrycznej, niezależnie od tego, w jakim celu ją stworzono i z jakim napięciem mamy do czynienia. Dzieje się tak głównie dlatego, że guma to bardzo dobry izolator, który pozwala na bezpieczne używanie m.in. przewodów elektrycznych, ale na izolacji zastosowanie gumy w elektrotechnice dopiero się rozpoczyna.

Rodzaje wyrobów gumowych dla elektrotechniki

Poszukując elementów gumowych dla naszych instalacji elektrycznych, trafimy na strony internetowe ich producentów. Jednym z nich jest firma Pionier Jawor. Na podstawie jej rozbudowanej oferty szybko możemy wyróżnić kilka rodzajów wyrobów gumowych z przeznaczeniem do zastosowania w elektrotechnice. Należą do nich między innymi przelotki, dławnice, złącza przewodowe przelotowe, jarzma zacisku i odgiętki. Każdy z tych elementów ma zupełnie inne zastosowanie, jednak ich cel jest wspólny – zwiększenie naszego bezpieczeństwa.

Gumowe złącza przelotowe – do naprawy kabli

Uszkodzone przewody nie nadają się do użytku. Szczególnie niebezpieczne są te z uszkodzoną izolacją. Jeśli zaś chodzi o przewody używane w zakładach górniczych, możemy mieć pewność, że przewodzą one prąd o wysokim natężeniu i napięciu. Kontakt z tego rodzaju energią elektryczną może być dla człowieka zabójczy. Wymiana całego przewodu po zauważeniu jego uszkodzenia nie zawsze jest możliwa, bo oznaczałaby ogromne koszty związane nie tylko z koniecznością zakupu nowego przewodu, ale także jego wymiany, co może rodzić pewne trudności natury logistycznej. Rozwiązaniem pozwalającym na pozbycie się tych problemów są złącza przewodowe przelotowe. Służą one do naprawy przewodów oponowych, np. z żyłą ochronną koncentryczną lub żyłą ochronną rozdzieloną na trzy elementy składowe. Gumowe złącze posiada specjalne zaciski, które pozwalają na przyłączenie poszczególnych żył bez lutowania. Nie ma także konieczności zastosowania dodatkowych tulejek ochronnych.

Dławnice i odgiętki

Przechodzące przez obudowy urządzeń elektrycznych kable muszą zostać dodatkowo wzmocnione. Jednym z elementów pozwalających na osiągnięcie tego celu są dławnice kablowe. Zapobiegają one skręcaniu się kabla i znacząco zwiększają jego wytrzymałość na zerwanie. Innym z zabezpieczających wychodzące z urządzenia kable elementem gumowym są odgiętki – są one jednak nieco dłuższe i przede wszystkim o wiele bardziej elastyczne, zabezpieczając kabel przed nadmiernym zginaniem, ale nie unieruchamiając go.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz