Artykuł sponsorowany

W jakim celu wykonuje się polerowanie form wtryskowych

W jakim celu wykonuje się polerowanie form wtryskowych

Polerowanie form tryskowych jest pracą ręczną, którą wykonywać mogą jedynie wyspecjalizowani w tej sztuce fachowcy. Proces ten nie należy do najłatwiejszych i ma swoje przeznaczenie. Do polerowania najczęściej używa się pilnikarek i polerek, jednak popularność zdobywa również metoda polerowania ultradźwiękiem. Wyjaśniamy co ma na celu polerowanie form wtryskowych.

Czym jest polerowanie

Polerowanie to proces obróbki, którego efektem jest otrzymanie powierzchni o wysokim połysku. Przeważnie stosuje się ja w ramach ostatniego etapu obróbki, naprawy lub regeneracji powierzchni. Zdarza się jednak, że występuje jako samodzielny proces.

-Polerowanie to proces, który wymaga od wykonującej go osoby ostrożności oraz wręcz idealnej precyzji. Fachowiec w swojej pracy może używać różnych urządzeń, w tym polerek, pilnikarek oraz nowoczesnych urządzeń ultradźwiękowych. Wszystko zależy od preferencji – wyjaśnia nasz rozmówca, reprezentujący zakład polerowania form wtryskowych ZALPOL.

Polerowanie ultradźwiękiem

Jedną z metod polerowania form wtryskowych jest polerowanie za pomocą ultradźwięków. Do jego wykonywania używa się specjalistycznych narzędzi, znacznie wygodniejszych niż konwencjonalne polerki. Urządzenia tego typu, w przeciwieństwie do polerek, są wyjątkowo poręczne, co powoduje, że polerowanie i wykańczanie nawet trudno dostępnych detali jest dla fachowca o wiele łatwiejsze.

Warto wiedzieć, że ultradźwiękowe polerki pracują w zakresie 21000-25000 uderzeń na sekundę, przy długości skoku 0,00004-0.00012 cala, a to w znacznym stopniu ułatwia kontrolowanie głowicy. Metoda polerowania za pomocą ultradźwięków jest rozwiązaniem stosunkowo nowym, jednak obecnie uważanym za najlepszy sposób polerowania form wtryskowych. Tego rodzaju pilarki stanowią znakomite uzupełnienie dla tradycyjnych sprzętów, takich jak pilnikarka, czy polerka. 

Oceń artykuł (8)
4.4
Komentarze
Dodaj komentarz