Artykuł sponsorowany

Rodzaje i funkcje opakowań z tworzyw sztucznych

Rodzaje i funkcje opakowań z tworzyw sztucznych

Opakowania z tworzyw sztucznych są wykorzystywane w bardzo wielu różnych branżach. Pakuje się w nie żywność, zabawki, sprzęt elektroniczny, a nawet lekarstwa. Takie opakowania otaczają nas właściwie na każdym roku – dobrze jest więc znać och rodzaje i właściwości. Jakie są typy opakowań z tworzyw sztucznych? Czym różnią się między sobą? Co warto wiedzieć na ich temat? Odpowiedzi poznacie czytając nasz krótki artykuł.

Funkcje opakowań

Idealne opakowania powinny spełniać pięć podstawowych funkcji. Po pierwsze, opakowanie ma po prostu chronić towar – wydaje się to dość oczywiste. Warto jednak nieco rozwinąć tent temat – mówiąc o ochronie towaru, zwykle mamy na myśli uszkodzenia mechaniczne. Tymczasem dobre opakowanie powinno zapewniać produktowi ochronę także przed innymi szkodliwymi czynnikami, takimi jak na przykład wilgoć, zabrudzenia, substancje chemiczne, czy wietrzenie. To dlatego opakowania z tworzyw sztucznych doskonale spełniają tę funkcję – zabezpieczają nie tylko przed zgnieceniem, ale także przed wszystkimi innymi szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi. Takie opakowania znajdziemy w ofercie firmy Conus – producenta opakowań z tworzyw sztucznych. Kolejną ważną funkcją opakowań, jest funkcja informacyjna – to właśnie z opakowania konsument może czerpać podstawowe informacje o produkcie. Ważne, by były one jasne, przejrzyste i przedstawione w bardzo estetyczny sposób. Mogą zostać naklejone na opakowanie w formie etykiety, jednak znacznie lepiej prezentują się opakowania, na których informacje zostały bezpośrednio nadrukowane. Kolejna funkcja opakowań, to funkcja reklamowa – estetyczne, ciekawie zaprojektowane opakowanie może być elementem promocji naszej firmy. Ważne, by opakowanie było solidne i ciekawie zaprojektowane – wtedy stanie się elementem promocji naszej marki. Z tą funkcją, łączy się kolejna – funkcja jakościowa. Im lepiej wykonane, bardziej eleganckie opakowanie, tym klient będzie miał lepsze zdanie o naszych produktach. Ma to znaczenie zwłaszcza w przypadku towarów luksusowych. Drogi produkt, wysokiej jakości, nie może zostać zapakowany w tandetne pudełko, bo to odbierze mu wiarygodność. Ostatnią z pięciu podstawowych funkcji, jest funkcja ekologiczna opakowań. To bardzo ważne – żyjemy w świcie, w którym świadomość ekologiczna jest coraz większa, dlatego to, czy dane opakowanie nadaje się na przykład do recyklingu, ma spore znaczenie dla dużego grona klientów. Opakowania z tworzyw sztucznych stereotypowo są uznawane za szkodliwe dla środowiska – nie jest to jednak prawda, pod warunkiem, że ich użytkownicy będą pamiętać o recyklingu.

Typy opakowań z tworzyw sztucznych

Wyróżniamy kilka różnych typów opakowań z tworzyw sztucznych. Każde z nich mają nieco inne właściwości i charakter. Postarajmy się krótko je opisać:

  • Opakowania typu blister – to jeden z najpopularniejszych typów opakowań – pozwalają na pakowanie produktów różnego typu. Są solidne i szczelne, nie da się ich otworzyć bez nożyczek lub jakiegoś ostrza, dlatego zabezpieczają produkt nie tylko przed czynnikami zewnętrznymi, jak zabrudzenia czy zgniecenia, ale także przed ciekawskimi klientami. Takie opakowania doskonale sprawdzają się do pakowania leków, środków chemicznych (np., kostek toaletowych), czy drobnego sprzętu elektronicznego. Są dostosowane do kształtu danego produktu, co pozwala ładnie go wyeksponować. Zwykle blister ma kolorowy, zadrukowany tył, i przejrzysty przód, dzięki czemu produkt jest dobrze widoczny.
  • Opakowania flokowane – to opakowania bardzo eleganckie, nadające się na przykład do pakowania produktów jubilerskich, lub niektórych kosmetyków. Opakowania flokowane posiadają w środku specjalny element, pozwalający bezpiecznie ulokować produkt w jednym miejscu, tak, by się nie poruszał. Stosuje się je też na przykład przy specjalnych wydaniach płyt CD. To rozwiązanie eleganckie i praktyczne.
  • Torby foliowe – jedną z najpowszechniej stosowanych form opakowań z tworzyw sztucznych, są oczywiście torby foliowe – są wygodne, praktyczne i stanowią doskonały nośnik reklamowy. Torby wykonane z grubszej, eleganckiej folii dobrze się prezentują i pozwalają bezpiecznie dostarczyć zakupy do domu.
  • Pudełka plastikowe – mogą być wykonane z cienkiego, przejrzystego plastiku, lub z grubszego, kolorowego tworzywa. Są lekkie, praktyczne i estetyczne. Sprawdzają się właściwie w każdej sytuacji. Nadają się do pakowania produktów chemicznych, kosmetyków, ozdób, czy zabawek. Możliwości są nieograniczone.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz