Artykuł sponsorowany

Pompy ciepła – ogrzej dom w nowoczesny i ekologiczny sposób

Pompy ciepła – ogrzej dom w nowoczesny i ekologiczny sposób

W ostatnich latach wiele mówi się o ograniczeniu emisji szkodliwego dwutlenku węgla do atmosfery. Ogrzewanie domu jednorodzinnego węglem – choć tanie – jest bardzo szkodliwe dla środowiska naturalnego. Inwestorzy mają jednak sporo alternatyw, a jedną z  nich są pompy ciepła. Dlaczego to rozwiązanie cieszy się dużym zainteresowaniem? Czy pompy ciepła sprawdzają się w polskich warunkach? Wreszcie, czy można je wykorzystać do innych celów niż tylko ogrzanie domu?

Co to są pompy ciepła?

Pompy ciepła to specjalne maszyny, których zadanie sprowadza się do pobrania energii cieplnej z ziemi i przetransportowania jej do obiektu, np. mieszkalnego. Dzięki zastosowaniu pomp możliwe jest obniżenie wysokości rachunków za ogrzewanie domu. To jednak nie wszystko – ten sposób ogrzewania budynków oznacza ochronę środowiska naturalnego. Skoro pobierana jest naturalna, odnawialna energia słoneczna skumulowana w ziemi, to podczas całego procesu do atmosfery nie przedostają się szkodliwe związki, które są efektem spalania np. węgla.

Skoro pompy ciepła mają sporo zalet, to nie powinno dziwić, że zainteresowanie nimi jest duże. Z tego względu na rynku powstają też firmy takie jak Hydromonter M. Kulczycki ze Świdnika, które zajmują się sprzedażą i montażem takich urządzeń. Specjaliści są też w stanie pomóc klientom mającym wątpliwości, czy w przypadku ich inwestycji takie rozwiązanie się sprawdzi.

Pompy ciepła – więcej niż ogrzewanie domu

Pompy ciepła stosuje się przede wszystkim do ogrzania domu. W polskich warunkach ten sposób najczęściej wykorzystuje się jako pomocniczy, co oznacza, że inwestor decyduje się na dwa lub więcej sposobów ogrzania budowanego obiektu. Warto przy tym wiedzieć, że pompy ciepła nie zajmują wiele miejsca – nie jest koniecznością wygospodarowanie dla nich dodatkowej przestrzeni. To jednak nie wszystko, bo z punktu widzenia użytkowników równie ważne jest to, że nie wymagają one konserwacji.

Choć pompy ciepła najczęściej wykorzystuje się do ogrzewania domu, to ich zastosowanie jest szersze – z powodzeniem poradzą sobie z obniżeniem temperatury w czasie lata. W  zależności od decyzji podjętej przez inwestora, chłodzenie może odbywać się przez zastosowanie:

  • systemów ogrzewania powierzchniowego (np. grzejniki),
  • konwektorów wentylatorowych.

Montaż pomp ciepła opłaca się zatem, jeżeli wziąć pod uwagę, że nie tylko ogrzewają one dom, lecz także chłodzą go latem. Ta i inne wspomniane powyżej właściwości pomp ciepła tłumaczą, dlaczego wciąż zyskują one na popularności.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz