Artykuł sponsorowany

Jak profesjonalnie i bezpiecznie wykonać podwodne spawy?

Jak profesjonalnie i bezpiecznie wykonać podwodne spawy?

Woda nie jest naturalnym środowiskiem dla życia człowieka. Pomimo tego od setek lat staramy się zdobyć również i te obszary ziemi, do których ze względu na ograniczenia ludzkiego organizmu do tej pory nie mieliśmy wstępu. Z pomocą przychodzi nam szybki rozwój technologiczny. Dzięki temu profesjonalni nurkowie są dzisiaj w stanie przeprowadzić niemal pełny zakres robót budowlanych, jakością dorównując robotom na powierzchni. Wśród nich znajduje się także proces spawania. To szczególnie trudny do wykonania pod wodą zabieg, który wymaga doświadczenia, profesjonalizmu i precyzji oraz szczególnego zachowania bezpieczeństwa.

 
- W pracach podwodnych bezpieczeństwo jest równie ważne, o ile nie ważniejsze od posiadanej wiedzy, np. na temat spawania. Warto zaznaczyć, że jeżeli pod wodą nie poświęcimy uwagi podstawowym przepisom BHP konsekwencje mogą być bardzo poważne - zastrzega specjalista z firmy Aquamor, specjalizującej się w wykonywaniu wszelkiego rodzaju robót podwodnych.


Najlepszej jakości spawanie, bez ryzyka kontuzji dla człowieka, daje odpowiednia ochrona ciała. Już samo oddychanie wymaga zastosowania profesjonalnego sprzętu oraz odpowiedniej organizacji, chociaż na powierzchni to przecież normalny proces każdego organizmu. Im niżej jesteśmy, tym lepszej jakości i większej ilości powietrza potrzebujemy. Równie ważny jest strój, który jest szczelny i ochroni ciało przed uszkodzeniami związanymi z pracą pod wodą. Dzięki zaawansowanej technologii każdy nurek może (a nawet musi) dysponować odpowiednim skafandrem, hełmem oraz systemem zasilania nurka w powietrze. Nowoczesne ubranie jest wykonane z odpowiedniej jakości materiałów zabezpieczających nurka. Dodatkowo przepisy i dobra praktyka nakazują, aby nurek posiadał rezerwowe źródło zasilania powietrzem w postaci wysokociśnieniowej butli ze sprężonym powietrzem umieszczonej na plecach. Wykonywanie jakichkolwiek prac podwodnych powinno przebiegać w ciągłej łączności nurka "z górą", czyli ekipą znajdującą się na powierzchni. Umożliwiają to tzw. łącznice nurkowe, które umożliwiają komunikację pomiędzy nurkiem, a załogą lub drugim nurkiem przebywającym w tym samym czasie pod wodą. Obecne przepisy nie zezwalają na prowadzenie prac podwodnych bez łączności z nurkiem.


Dobrze wykonaną pracę warunkuje także sprawny sprzęt dostosowany do warunków. Podstawowa różnica w rodzaju narzędzi stosowanych na powierzchni i w warunkach prowadzenia robót pod wodą polega na niestosowaniu narzędzi o napędzie elektrycznym. Powodowane to jest względami technicznymi oraz bezpieczeństwa. Wyjątek stanowią elektryczne pompy, narzędzia do cięcia stali oraz właśnie do spawania. W tych sprzętach wyeliminowanie działalności prądu było zwyczajnie niemożliwe, dlatego trzeba było znaleźć odmienną drogę uniknięcia szkodliwej działalności prądu na ludzki organizm. W przypadku nowoczesnych spawarek podwodnych wykorzystuje się obniżone i stabilne napięcie, które nie zagraża ludziom i minimalizuje ryzyko porażenia.


- Spawanie to jedna z technologii, która napotyka szczególne trudności w zastosowaniu pod wodą. Owszem, jest możliwa do wykonania, ale tylko pod warunkiem zastosowania odpowiednich spawarek, sprzętu ochronnego i specjalnie przygotowanych elektrod, a przede wszystkim dużego doświadczenia i precyzji nurka. W Aquamor wykonujemy tego typu usługi, więc doskonale wiemy, jak bardzo są wymagające - tłumaczy specjalista z gdańskiego przedsiębiorstwa.


Dobry sprzęt i nowoczesna technologia pozwala na wykonanie spawu konstrukcji stalowej pod wodą, jednak spawy wykonane na mokro mają dość istotne ograniczenia - nie można ich np. traktować jako elementów nośnych konstrukcji o sporej wytrzymałości. W wodzie następuje dużo szybsze schłodzenie spawanej stali, a więc i przemiany cieplne w niej zachodzące przebiegają zupełnie inaczej niż na powierzchni. Spoina, która powstaje w ten sposób, może mieć jedynie charakter pomocniczy. Istotne spawy konstrukcyjne wykonywane pod wodą wymagają zastosowania komór ze sztuczną atmosferą gazową wokół spawanych elementów. W ten sposób składa się lub naprawia np. rurociągi.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz