Artykuł sponsorowany

Elementy toczone z tworzyw sztucznych, stali, metali kolorowych i ich rola w przemyśle

Elementy toczone z tworzyw sztucznych, stali, metali kolorowych i ich rola w przemyśle

Trudno byłoby sobie wyobrazić zakrojoną na szeroką skalę produkcję przemysłową, bez możliwości energooszczędnego, sprawnego, a co za tym idzie ekonomicznego wytwarzania różnego rodzaju półfabrykatów do maszyn, urządzeń i instalacji. Modułami, które wyrabiane są techniką toczenia, odgrywają ogromną rolę w przemyśle.

 

Detale toczone uzyskuje się dzięki okrojeniu nożem tokarskim warstwy materiału z jego bryły, w celu uzyskania pożądanego kształtu przedmiotu. Przedmiot poddany jest ruchowi obrotowemu. O efekcie końcowym decyduje zaprogramowana sekwencja ruchów noża tokarskiego. Podstawowym celem produkcji elementów techniką toczenia jest uzyskanie przedmiotów o powierzchni walcowatej, stożkowej lub kulistej o wysokim stopniu zgodności ze specyfikacją techniczną. Zastosowanie części toczonych w rozmaitych gałęziach przemysłu jest bardzo szerokie. Można nawet pokusić się o twierdzenie, że współczesna produkcja nie mogłaby się bez nich obyć, gdyż elementy te są nieodzowne w częściach roboczych i konstrukcyjnych narażonych na szczególnie duże obciążenia. Najlepszym przykładem detalu toczonego jest klasyczna śruba, bez której trudno wyobrazić sobie jakikolwiek sprzęt w gospodarstwie domowym. Innymi detalami toczonymi mogą być śruby, stożki, sworznie, osie napędowe, wałki, pierścienie i tuleje. Te ostatnie dzielą się dodatkowo na uszczelniające, łożyskujące i centrujące. Szeroka gama takich elementów prezentowana jest na anbi-tech.pl. Części uzyskiwane techniką obróbki toczenia wykorzystuje się w przemyśle maszynowym, elektrycznym, motoryzacyjnym, stoczniowym, meblowym, spożywczym, wydobywczym, farmaceutycznym itp. Stosowane są także w produkcji urządzeń energetycznych i sanitarnych. Oprócz różnorodności typów i funkcji, prefabrykaty toczone zaskakują także możliwością użycia do ich produkcji rozmaitych materiałów, takich jak stal nierdzewna, stal węglowa, żeliwo, mosiądz, metale kolorowe, kompozyty oraz polimery.


Bardzo nowoczesną i wydajną technologią pozyskiwania elementów toczonych jest wykorzystanie maszyn CNC. Do wyrobu części toczonych technologię ową stosuje m.in. anbi-tech.pl. Zdobyła ona bardzo dużą popularność, gdyż doskonale sprawdza się zarówno w realizacji dużych zamówień wieloseryjnych, jak i odpowiada zapotrzebowaniom klienta indywidualnego. Dzięki niej możliwe jest wykonywanie modułów o bardzo precyzyjnych wymiarach i najbardziej skomplikowanych kształtach, zaś obrabiarki mogą pracować z większością materiałów. Przy produkcji wykorzystuje się wysokoprecyzyjne przyrządy, aby wyeliminować najdrobniejsze wady w trakcie realizacji projektu. Proces produkcji elementów toczonych może zostać wzbogacony o walcowanie gwintu, obróbkę cieplną, szlifowanie bezkłowe, frezowanie czy też wiercenie. Dodatkowe operacje dyktowane są specyficznymi wymaganiami zawartymi w dokumentacji technicznej klienta. Prawdopodobnie w ciągu najbliższych lat znaczenie tokarek CNC będzie rosło ze względu na fakt, że maszyny te gwarantują najwyższe standardy jakości przy niskich kosztach produkcji. Bardzo wysokie normy jakościowe są szczególnie istotne w przypadku detali toczonych, gdyż wszędzie tam gdzie spełniają swoje zadania, liczą się dokładne wymiary.

 

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz