Artykuł sponsorowany

Znaczenie regularnego odgrzybiania klimatyzacji samochodowej

Znaczenie regularnego odgrzybiania klimatyzacji samochodowej

Klimatyzacja w samochodzie to już w zasadzie element standardowego wyposażenia. Jej obecność doceniamy przede wszystkim podczas upałów. Warto zdawać sobie sprawę z tego, że zaniedbany układ klimatyzacji bywa niebezpieczny nie tylko dla zdrowia kierowcy i pasażerów, ale nawet dla ich życia. Z tego powodu konieczne jest dbanie o jej regularne odgrzybianie.

Jak działa klimatyzacja

Działanie systemu klimatyzacji polega na naprzemiennym sprężaniu i rozprężaniu specjalnego chłodzącego czynnika, krążącego w układzie zamkniętym. W wyniku tego procesu ulega zmianie zarówno stan skupienia czynnika, jak i temperatura.

-Do chłodzenia czynnika dochodzi w parowniku, gdzie następuje nagłe sprężanie, które prowadzi do znacznego obniżenia temperatury. Przepływające przez parownik powietrze zostaje schłodzone, a następnie transportowane do kabiny poprzez nawiew – tłumaczy ekspert reprezentujący warsztat samochodowy Szwarc&Gruba z Gdyni.

Warto wiedzieć, że parownik pracuje w warunkach dużego zawilgocenia, dlatego  może w nim dojść do kolonizacji grzybów, bakterii oraz roztoczy. Co więcej, znajduje się on  blisko kierownicy, więc struga powietrza przepływa przez niego w ostatniej kolejności. Wszystko to może powodować zanieczyszczenie parownika, a tym samym zagrzybienie samochodowej klimatyzacji.

Jak odgrzybić klimatyzację

Parownik, w którym zagnieździły się grzyby i bakterie może powodować choroby pasażerów danego pojazdu i znacznie wpływać na ich samopoczucie. Ponadto, nieprzyjemny zapach nawiewanego do wnętrza kabiny powietrza obniża komfort jazdy. Wszystkie te nieprzyjemności są wystarczającym argumentem przemawiającym za dbaniem o system klimatyzacji samochodu i jej regularnym odgrzybianiem.

Układ klimatyzacyjny powinno się serwisować co najmniej raz w roku, a dokonać tego można w serwisach samochodowych oferujących usługę odgrzybiania. Samo odgrzybianie wykonuje się najczęściej poprzez rozpylenie specjalnej pianki, penetrującej i dezynfekującej ożebrowanie parownika. Do innych stosowanych metod należy usuwanie drobnoustrojów ozonowaniem wnętrza pojazdu oraz odgrzybianie za pomocą ultradźwięków.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz