Artykuł sponsorowany

Jak często należy odgrzybiać klimatyzację?

Jak często należy odgrzybiać klimatyzację?

Klimatyzacja w samochodzie jeszcze do niedawna uznawana była za luksus, choć funkcjonuje na rynku już od lat trzydziestych ubiegłego wieku. Pierwsze seryjnie produkowane systemy klimatyzacji zaczęto produkować 20 lat później. Było to wyposażenie luksusowych limuzyn, podczas gdy dzisiaj stanowi dodatek do blisko 80% pojazdów. Z czego właściwie złożona jest klimatyzacja i dlaczego należy regularnie dokonywać jej przeglądu i odgrzybiania?

Skąd bierze się chłód?

Układ klimatyzacji samochodowej jest urządzeniem złożonym, które wymaga poprawnej eksploatacji. Eksploatacja to nie tylko włączanie i wyłączanie, jak mniemają niektórzy. To także regularne przeglądy, wymiany filtrów i odgrzybianie. Tylko wtedy, gdy zadbamy o klimatyzację, będzie ona sprawna. Odgrzybianie klimatyzacji samochodowej jest związane także z naszym zdrowiem - zanieczyszczona klimatyzacja ma negatywny wpływ na nasz układ oddechowy, z czego często nie zdajemy sobie sprawy. Klimatyzacja samochodowa działa prawie tak samo, jak klimatyzacja domowa, czy urządzenie schładzające wnętrze naszych lodówek. Czynnik chłodniczy krąży w układzie chłodzenia - zmienia swój stan skupienia z ciekłego w lotny. Temperatura gazu ulega obniżeniu, a to sprawia, że we wnętrzu samochodu odczuwamy przyjemny chłód.

Budowa systemu klimatyzacji

Każdy układ systemu klimatyzacji, zarówno domowej, jak i samochodowej, składa się z kilku podstawowych części. Najbardziej charakterystyczny element to skraplacz, który nazywamy czasem chłodnicą. Jest umieszczony z przodu pojazdu. Wewnątrz pojazdu umieszczony jest parownik, do którego trafia czynnik chłodniczy w postaci lotnej, który ma stosunkowo niską temperaturę. To on oddaje niską temperaturę do kanałów wentylacyjnych poprzez radiator. Zawór rozprężny jest umieszczony w komorze silnika. Specjalna przegroda oddziela go od kabiny. To dzięki niemu czynnik chłodniczy zmienia stan skupienia.

Jak i kiedy serwisować?

Pierwszym sygnałem, że z klimatyzacji jest coś nie w porządku, są parujące szyby i wydobywający się z klimatyzacji nieprzyjemny zapach. Raz do roku należy dokonać standardowego przeglądu klimatyzacji, wymienić filtr kabinowy, oczyścić kanały dystrybucji powietrza i przede wszystkim odgrzybić parownik - mówi nam przedstawiciel Auto Perfekt Mulak z Lublina. Trzeba też sprawdzić drożność kanału, który odprowadza skropliny z parownika. Nie powinniśmy próbować dokonywać takiego przeglądu na własną rękę, ponieważ możemy zaszkodzić zarówno swojemu samochodowi, jak i swojemu zdrowiu. Klimatyzacja jest dla nas dobra, pod warunkiem, że działa sprawnie. W innym wypadku zwyczajnie może zacząć nas zatruwać. 
Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz