Artykuł sponsorowany

Szerokie zastosowanie karabińczyków kaletniczych

Szerokie zastosowanie karabińczyków kaletniczych

Jeśli słyszymy określenie „kaletnictwo”, to pierwsze skojarzenia przywodzą nam na myśl produkcję toreb, pasków, portfeli, portmonetek, futerałów i innych tego typu wyrobów. Oczywiście jest to skojarzenie jak najbardziej uprawnione, albowiem przez setki lat tak właśnie było. Jednakże jeśli jako nieodłączną część tej produkcji uznamy również wytwarzanie wszystkich akcesoriów z tworzyw sztucznych lub z metali stanowiących niezbędną część wielu końcowych wyrobów kaletniczych, to okazuje się, że produkcja ta ma znacznie większe zastosowania. Wiele współczesnych wyrobów, których z pewnością do produkcji kaletniczej nie można zaliczyć, posiada liczne kaletnicze dodatki.

Kaletnicze dodatki

Wśród wielu kaletniczych dodatków możemy wymienić:

  • Karabińczyki

Służą do szybkiego łączenia pasków, taśm, linek z innymi elementami.

  • Regulatory

Ułatwiają szybkie skracanie lub wydłużanie szelek, taśm i różnego rodzaju uchwytów.

  • Zatrzaski i klamry

  • Służą do zapinania kurtek, bluz, toreb i tak dalej.

  • Wszywki

Ułatwiają przeprowadzanie i podtrzymywanie taśm kaletniczych lub różnych pasów.

  • Rączki

Służą jako uchwyty do noszenia toreb, torebek lub walizek.

  • Sprzączki i klamry

Bardzo przydatne przy spinaniu naszych pasków, uprzęży dla piesków itp.

Wymienione wyżej przedmioty to tylko część całej kaletniczej produkcji uzupełniającej. Wszystkie one znajdują zastosowania w wielu różnego rodzaju wytwórczościach. Jednym z najbardziej uniwersalnych produktów z tej dziedziny są karabińczyki kaletnicze.

Zastosowanie karabińczyków kaletniczych

Karabińczyk to popularna i handlowa nazwa uniwersalnego uchwytu będącego na ogół bardzo wydłużonym ogniwem posiadającym z jednej strony, służący do jego zamykania i otwierania zamek – mówi nam przedstawiciel producenta dodatków kaletniczych Dkal z Otwocka. Karabińczyk to z technicznego punktu widzenia po prostu łącznik. Jego nazwa wywodzi się od zamykanego haka, na którym kawalerzyści ongiś odwieszali swoje karabinki. Ruchome ramię typowego karabińczyka zaopatrzone jest w sprężynę pchającą je w kierunku zamykania. Karabińczyki specjalnego przeznaczenia mają blokady zabezpieczające je przed otwarciem zamka; przykładowo: tak zabezpieczane karabińczyki mogą stanowić część sprzętu wspinaczkowego lub speleologicznego, a także żeglarskiego. Takie karabińczyki wykonywane są jednak z metalu. Jeśli chodzi o karabińczyki kaletnicze, to są one znacznie delikatniejsze, albowiem służą zupełnie innym celom. Zazwyczaj są one produkowane z poliamidów typu 6. Uniwersalne karabińczyki kaletnicze służą do produkcji toreb damskich, teczek, toreb, smyczy reklamowych lub breloczków, smyczy dla psów, a nawet biżuterii. 

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz