Ślub konkordatowy. Co to takiego?

Ślub konkordatowy. Co to takiego?

W Polsce małżeństwo zawierane jest między kobietą a mężczyzną. Akt ten musi odbyć się w świetle prawa, po dopełnieniu odpowiednich formalności. Wówczas zyskuje znaczenie aktu prawnego i jest powszechnie uznawane. Taka ceremonia nazywana jest ślubem cywilnym. Niemniej wychodząc naprzeciw oczekiwaniom członków wspólnot religijnych (jak np. katolicy), wprowadzono również ślub konkordatowy. Sprawdź, czym jest i jak wygląda taka uroczystość. 

Pozycjonowanie stron Pozycjonowanie stron

Państwo a kościół, czyli jak powstał ślub konkordatowy

Jeszcze niedawno para, która decydowała się na małżeństwo i chciała zawrzeć związek przed Bogiem w swoim kościele, aby ślub uznany był również przez państwo i prawo musiała dokonać drugiego aktu zaślubin w urzędzie stanu cywilnego. Niekiedy ślub cywilny odbywał się tego samego dnia wcześniej, a potem para zjawiała się w kościele, aby po raz drugi złożyć przysięgę. Niekiedy też planowano dwa śluby w zupełnie różnych terminach. Procedury te były uciążliwe, na szczęście należą już do przeszłości.

Prawo w Polsce nie uznaje samego ślubu kościelnego jako aktu prawnego, czyli małżeństwo zawarte w kościele jest jedynie aktem religijnym niemającym skutków prawnych. W celu uznania małżeństwa przez państwo, a więc uzyskania praw i obowiązków przynależnych temu aktowi prawnemu, należy zawrzeć związek w urzędzie stanu cywilnego.

Zawarcie małżeństwa konkordatowego

Od lipca 1998 roku obowiązują jednak udogodnienia łączące ceremonię ślubu kościelnego z formalnościami urzędowymi. Rozwiązanie to nazywa się ślubem konkordatowym, a wynika z umowy, jaka podpisana została przez rząd Polski i Stolicę Apostolską (Konkordat między Stolicą Apostolską i Rzecząpospolitą Polską, podpisany w Warszawie dnia 28 lipca 1993 r. (Dz.U. 1998 nr 51 poz. 318). Obecnie wystarczy, zgłaszając chęć pobrania się w kościele, dopełnić kilku formalności z urzędem, aby związek małżeński przyrzeczony w Kościele został automatycznie uznany także przez polskie prawo.

Prawo udzielania ślubu konkordatowego w Polsce posiada 11 Kościołów i związków wyznaniowych. W przypadku Kościoła rzymskokatolickiego jest to możliwe na podstawie Ustawa z dnia 17 maja 1989 r. o stosunku Państwa do Kościoła Katolickiego w Rzeczypospolitej Polskiej (Dz.U. 1989 Nr 29 poz. 154) oraz Konkordat między Stolicą Apostolską i Rzecząpospolitą Polską, podpisany w Warszawie dnia 28 lipca 1993 r. (Dz.U. 1998 nr 51 poz. 318). Możliwość zawierania małżeństw ze skutkami w prawie posiadają: Kościół Katolicki, Polski Autokefaliczny Kościół Prawosławny, Kościół Ewangelicko-Augsburski w RP, Kościół Ewangelicko-Reformowany w RP, Kościół Chrześcijan Baptystów w RP, Kościół Ewangelicko-Metodystyczny w RP, Kościół Adwentystów Dnia Siódmego w RP, Kościół Polskokatolicki w RP, Kościół Starokatolicki Mariawitów w RP, Kościół Zielonoświątkowy w RP, Gminy wyznaniowe żydowskie w RP.

Ślub konkordatowy – niezbędne dokumenty

W celu zawarcia ślubu konkordatowego należy dostarczyć nie tylko dokumenty wymagane przy ślubie w danej wspólnocie religijnej, ale i te z urzędu stanu cywilnego, które posłużą do zarejestrowania aktu ślubu w dokumentach cywilnych.

W tym przypadku do parafii dostarcza się zaświadczenie z Urzędu Stanu Cywilnego o braku okoliczności wykluczających zawarcie związku małżeńskiego. Kierownik stosownego urzędu stanu cywilnego lub wydziału w urzędzie gminy czy miasta, znajdującego się w stałym miejscu zamieszkania jednej ze stron, wydaje zaświadczenie stwierdzające brak okoliczności wyłączających zawarcie małżeństwa konkordatowego oraz treść i datę złożonych przed nim oświadczeń w sprawie nazwisk przyszłych małżonków i dzieci.

Takie zaświadczenie z USC do ślubu konkordatowego dostarcza się do parafii wraz z dokumentami wymaganymi przez duchownego. W przypadku ślubu katolickiego są to:

  • Dowody osobiste; 
  • Metryki chrztu, nie starsze niż trzy miesiące;   
  • Zaświadczenia o bierzmowaniu narzeczonych; 
  • Świadectwa nauki religii (zależy od parafii)
  • Potwierdzenie nauk przedmałżeńskich, kursu, katechezy czy odbycia spotkań w poradni rodzinnej;
  • Zaświadczenie o wygłoszeniu zapowiedzi, jeżeli głoszone były w innej parafii
  • Zaświadczenia o spowiedzi;
  • Personalia dwóch świadków; 
  • Zaświadczenie z Urzędu Stanu Cywilnego o braku okoliczności wykluczających zawarcie związku małżeńskiego. Kierownik USC w stałym miejscu zamieszkania jednej ze stron, wydaje zaświadczenie stwierdzające brak okoliczności wyłączających zawarcie małżeństwa oraz treść i datę złożonych przed nim oświadczeń w sprawie nazwisk przyszłych małżonków i dzieci.
Dokumenty ślub konkordatowy

Jak uzyskać zaświadczenie z USC?

W celu uzyskania zaświadczenia potrzebnego do zawarcia ślubu konkordatowego należy udać się do Urzędu Stanu Cywilnego w stałym miejscu zamieszkania jednej ze stron (czyli panny lub pana młodego). W czasie wizyty urzędnik dopełnia formalności związanych z oświadczeniem stron w sprawie nazwisk przyszłych małżonków i dzieci oraz stwierdza czy małżeństwo może zostać zawarte.

Do wydania zaświadczenia potrzebne są:

  • dowód osobisty jako dokument stwierdzający tożsamość;
  • skrócony odpis aktu urodzenia;
  • pisemne zapewnienie, że nie wie się o istnieniu okoliczności wyłączających zawarcie małżeństwa. Prawomocne postanowienie sądu zezwalające na zawarcie małżeństwa jeśli wymagają tego przepisy;
  • osoba rozwiedziona – zobowiązana jest złożyć skrócony odpis aktu małżeństwa z adnotacją o rozwodzie;
  • wdowa lub wdowiec – zobowiązany jest przedłożyć akt zgonu współmałżonka;
  • cudzoziemiec – zobowiązany jest złożyć dokument stwierdzający możność zawarcia małżeństwa konkordatowego według prawa ojczystego oraz odpis aktu urodzenia;
  • osoba niepełnoletnia – zobowiązana do przedstawienia postanowienia (zgody) sądu rodzinnego na zawarcie związku małżeńskiego.

Jak wygląda ślub konkordatowy?

Ceremonia konkordatowa nie różni się niczym od zwykłego ślubu kościelnego czy cywilnego. Inne są tylko formalności, jakich muszą dopełnić narzeczeni oraz duchowny. On to, w ciągu 5 dni od zawarcia związku małżeńskiego zobowiązany jest powiadomić stosowny Urząd Stanu Cywilnego o tym fakcie. Gdy to nastąpi, urząd wypisuje skrócone odpisy aktu ślubu konkordatowego i po dokumenty takie może zgłosić się jeden z małżonków. W celu odebrania odpisów musi przedstawić dwa dowody osobiste, swój i współmałżonka.

Ile kosztuje ślub konkordatowy?

Planując budżet na ślub konkordatowy, nie licząc opłat podbieranych przez parafię czy wydatków na suknię i garnitur, należy doliczyć obowiązujące opłaty skarbowe, które ponoszą również narzeczeni chcący zawrzeć tylko ślub cywilny, czy też oddzielnie ślub kościelny i cywilny.

Opłaty w USC:

  • sporządzenie aktu małżeństwa – 84,00;
  • każdy przedstawiany odpis skrócony – 22,00.
Zobacz również, czym jest ślub humanistyczny
Opracowanie:
Anna
Redaktor pkt.pl
Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz