Artykuł sponsorowany

Najczęstsze usterki w lodówce – o czym mogą świadczyć?

Najczęstsze usterki w lodówce – o czym mogą świadczyć?

Lodówka to jeden z tych sprzętów gospodarstwa domowego, który użytkowany jest najintensywniej. Urządzenie pracuje każdego dnia – po to, by zapewnić żywności optymalne warunki przechowywania. Nic więc dziwnego, że gdy tylko lodówka zaczyna działać nieprawidłowo, większość osób decyduje się na wymianę sprzętu. Nie zawsze jednak jest to koniecznością.

Jak postępować w przypadku usterek lodówki?

Lodówka, jak każde inne urządzenie AGD, może odmówić posłuszeństwa. Chociaż często jest to związane z nieprawidłową eksploatacją, czasami niektóre usterki pojawiają się bez wyraźnej przyczyny. W takiej sytuacji najlepiej skontaktować się ze fachowcem od sprzętu AGD, takim jak np. Doliński Michał. Specjalista zdiagnozuje usterkę, a następnie podejmie się jej naprawy.

Zanim jednak skontaktujesz się z fachowcem, spróbuj samodzielnie rozpoznać przyczynę niesprawności lub gorszej wydajności sprzętu.

Lodówka zbyt mocno / słabo chłodzi

Przyczyn zbyt słabego lub mocnego chłodzenia może być bardzo wiele. Nie zawsze ma to związek np. z termostatem. Najczęstsze powody to:

  • położenie lodówki w nasłonecznionym miejscu lub bardzo blisko źródeł ciepła
  • umieszczenie  w chłodziarce zbyt dużej ilości ciepłych dań jednocześnie
  • niedomknięte drzwi lub uszkodzone uszczelki
  • utrudniony obieg powietrza z tyłu – lodówka powinna znajdować się od ściany w odległości ok. 30 cm
  • utrudniony obieg powietrza wewnątrz lodówki – produkty nie mogą dotykać tylnej ścianki urządzenia.

Chłodziarka ciągle pracuje

Jeżeli masz wrażenie, że Twoja lodówka ciągle pracuje, prawdopodobną przyczyną jest nieprawidłowa pozycja pokrętła regulacyjnego. Zmień temperaturę panującą w chłodziarce na niższą.

Urządzenie buczy, szumi i wydaje inne dźwięki

Pracująca lodówka wydaje dźwięki przypominające bulgotanie czy przelewanie – to całkowicie naturalne. Niepokojące są natomiast inne odgłosy, np. buczenie czy szumy, które najczęściej oznaczają nieprawidłowe działanie.

Aby wyeliminować usterkę, spróbuj:

  • wypoziomować lodówkę poprzez podwyższenie lub obniżenie nóżek
  • ustawić sprzęt w taki sposób, aby nie dotykał np. sąsiadujących szafek.

W dolnej części lodówki znajduje się nadmiar wody

Częstym problemem jest woda zgromadzona w nadmiarze w dolnej części chłodziarki. Najbardziej prawdopodobną przyczyną takiego stanu jest zatkany otwór do odprowadzania wody. Spróbuj go przeczyścić, wykorzystując do tego celu specjalny plastikowy przepychacz. 

Kiedy wezwać fachowca?

Chociaż w wielu przypadkach z niesprawną lub słabiej działającą lodówką można poradzić sobie samodzielnie, często i tak zachodzi konieczność kontaktu z serwisantem. Warto się do niego zgłosić wówczas, gdy wszystkie wyżej wymienione sposoby naprawy lodówki nie przynoszą efektu. Być można istnieją inne przyczyny niesprawności – specjalista podda to ocenie i w razie konieczności podejmie dalsze działania, np. związane z wymianą zużytych lub zepsutych części.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz