Artykuł sponsorowany

Historia sztucznych choinek

Historia sztucznych choinek

Jakie elementy kojarzą się ze świętami Bożego Narodzenia? Z pewnością oprócz śniegu, Świętego Mikołaja oraz prezentów jest to choinka – iglaste drzewko zawsze chętnie ubierane w różnego rodzaju ozdoby, szczególnie przez najmłodsze pokolenie. Obecnie możemy wybierać między choinkami żywymi a sztucznymi. Jakie zalety mają sztuczne okazy i jaka jest ich historia?

Kiedy sztuczne choinki dotarły do Polski?

Ładnie ozdobiona choinka ma swój urok. Bombki, owoce, słodycze, łańcuchy, papierowe ozdoby oraz światełka – wszystkie te elementy składają się na wystrój drzewka, jakim jest najczęściej sosna lub jodła. Żywe drzewka są wspaniałym uzupełnieniem mieszkania, domu czy podwórka. Ich wygląd oraz zapach sprawiają, że można poczuć święta już na długo przed ich rozpoczęciem. Pierwsze wzmianki o zdobieniu choinki pochodzą z XV wieku.

W Polsce musiało minąć znacznie więcej czasu, aby się przyjął ów zwyczaj, zapewne ze względu na jego niemieckie pochodzenie. W naszym kraju choinka pojawiła się bowiem z końcem XVIII wieku. Do końca kolejnego stulecia stosowano wyłącznie drzewka żywe, ale wówczas wprowadzono do handlu ich sztuczne odpowiedniki. Było to pokłosie zakazu obowiązującego w Niemczech, który nie zezwalał na posiadanie w domu więcej niż jednego drzewka ze względu na liczne wycinki lasów w okresie świątecznym. Pierwsze modele wykonywano z barwionych na kolor zielony gęsich piór, co nie prezentowało się zbyt estetycznie.

Zalety sztucznych choinek

Obecnie choinki produkowane są ze znacznie bardziej trwałych tworzyw sztucznych, które wiernie oddają wygląd prawdziwych żywych drzewek, dlatego są dla nich bardzo dobrą alternatywą. Tym bardziej, jeżeli któryś z domowników ma alergię na iglaki. Sztuczne choinki są również wygodne w pielęgnacji – nie tracą igieł, które są czasami uciążliwe do sprzątnięcia, a także nie są oblepione żywicą. Ponadto są lekkie, przyjemne w dotyku, a po ich rozebraniu możemy je spokojnie trzymać w ustronnym miejscu czekając na kolejne święta, ponieważ sztuczne drzewka z powodzeniem przetrwają nawet kilkanaście lat – zauważa sprzedawca z firmy Virpol, która jest producentem wysokiej jakości sztucznych drzewek.
Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz