Artykuł sponsorowany

Witraże, czyli sztuka tworzenia obrazów na szkle

Witraże, czyli sztuka tworzenia obrazów na szkle

Pierwsze skojarzenie, jakie przychodzi nam na myśl, kiedy słyszymy słowo witraż, to kościół lub inny budynek sakralny. Rzeczywiście witraże najczęściej możemy spotkać właśnie w takich budowlach, niemniej jednak tego typu elementy dekoracyjne mogą stanowić bardzo ciekawe rozwiązanie, które coraz więcej osób bierze się pod uwagę, gdy planują wystrój wymarzonego domu lub mieszkania.

Nie tylko kościół

Jeszcze jakiś czas temu witraże stosowane były głównie w sztuce sakralnej. Dziś przechodzą prawdziwy renesans i coraz częściej możemy je podziwiać również w naszych domach. Zanim jednak postanowimy wykorzystać tego typu dekorację u siebie, warto zastanowić się nad odpowiednim miejscem jej umieszczenia. Aby witraż spełniał swoją rolę niezbędna będzie odpowiednia ilość promieni słonecznych, ponieważ to od nich zależy ostateczny efekt, jaki osiągniemy. Gra światła, cienia i koloru odmienia każde wnętrze, a bez tego witraż będzie tylko zwykłym kawałkiem kolorowego szkła. Takie rozwiązanie osłoni także wnętrze pomieszczenia, a jednocześnie wpuści do środka wystarczającą ilość światła dziennego. Witraż to także element uzupełniający często wykorzystywany w drzwiach, co niewątpliwie korzystnie wpłynie na wygląd całego domu. Coraz popularniejszym rozwiązaniem jest zastosowanie tego typu wykończenia w meblarstwie do przeszklenia różnego rodzaju szafek. Jeśli jednak nie planujemy montażu witraży w drzwiach, oknach lub meblach, a chcielibyśmy móc cieszyć się tego typu efektem w domu, możemy pokusić się o zakup lampy witrażowej, która jest ciekawym elementem dekoracyjnym i pozwala zmienić nastrój każdego wnętrza, a ponieważ wybór lamp na rynku jest ogromny to na pewno znajdziemy coś dla siebie

Produkcja witraży

Wadą witraży produkowanych metodą tradycyjną jest ich stosunkowo nieduża wytrzymałość, co może stanowić problem przy zastosowaniu ich np. w oknach zewnętrznych, jako że mogą one być ułatwieniem dla włamywaczy. Nowoczesne technologie umożliwiają produkcję, która polega na naklejeniu taśmy ołowianej oraz kolorowych folii na jedną taflę szkła. Kształt i wygląd witraży uzyskuje się poprzez obustronne naklejenie taśmy ołowianej i kolorowych kawałków folii, dzięki czemu uzyskuje się wielobarwność mozaiki. Dzięki tej metodzie tafle szklane są bardziej odporne i można je stosować w przeszkleniach zewnętrznych. Tego typu rozwiązania proponuje firma Konarski Sp.j. z miejscowości Mroczeń. Swoją działalność rozpoczęli oni w 1989 r., a ich specjalnością jest świadczenie usług piaskowania szkła oraz wykonawstwo witraży, które z powodzeniem można wykorzystać również w obiektach zabytkowych. Posiadają nowoczesny park maszynowy, dzięki czemu zapewniają profesjonalną obróbkę szkła i luster różnych typów. Dodatkowo zajmują się oni również produkcją drzwi szklanych i kabin prysznicowych. Jako jedni z nielicznych w Polsce oferują zdobienie szkła metodą sitodruku UV, a także wykonywanie grafiki na szkle oraz szkło lakierowane farbami ekologicznymi, czyli tzw. colorimo. Dzięki wieloletniemu doświadczeniu, wykwalifikowanej kadrze i nowoczesnym narzędziom Konarski Sp.j. to firma gwarantująca najwyższą jakość i zadowolenie klientów.

Witraż to dekoracja, która może być użyta w większości domowych pomieszczeń. W zależności od efektu, jaki chcemy osiągnąć, nasza łazienka, salon czy pokój dziecka mogą zyskać dzięki niemu niepowtarzalny klimat i atmosferę.

Oceń artykuł (1)
1.0
Komentarze
Dodaj komentarz