Artykuł sponsorowany

Wentylacja grawitacyjna a mechaniczna

Wentylacja grawitacyjna a mechaniczna

Projektowanie i instalowanie systemu wentylacji w budynku wymaga przede wszystkim uwzględnienia jego specyfiki, dzięki czemu zastosowany system będzie działał efektywnie i spełni swoje zadanie. Inwestorzy często mają dylemat, czy lepszym rozwiązaniem będzie wentylacja mechaniczna czy grawitacyjna.

Podstawowe wady i zalety wentylacji naturalnej

Podstawowym zadaniem systemu wentylacji jest skuteczna wymiana powietrza przy jak najmniejszych nakładach energetycznych. Najprostszą, najtańszą konstrukcyjnie, a zarazem też najoszczędniejszą jest wentylacja naturalna, czyli grawitacyjna. Zasada jej działania jest bardzo prosta i sprowadza się do wykorzystania różnicy ciśnień pomiędzy wnętrzem budynku a jego otoczeniem. Sprawia ona, że powietrze automatycznie jest zasysane i wyrzucane po właściwej stronie kanału. Niewiele osób zdaje sobie jednak sprawę, że efektywne działanie grawitacji naturalnej dotyczy jedynie okresu zimowego, gdy na dworze panują niskie temperatury. Latem sytuacja zmienia się diametralnie szczególnie w upalne dni.

Mogłoby się wydawać, że nie jest to mankamentem, ponieważ w letnich miesiącach bez problemu można otworzyć okno i dokonać wymiany powietrza tą metodą. W rzeczywistości, z technicznego punktu widzenia, jest to niedoskonałość systemu, która może się szczególnie zaznaczyć np. w domu alergika, gdzie letnie otwieranie okien oznacza narażenie na wiele przyrodniczych alergenów. Inną negatywną cechą wentylacji grawitacyjnej jest jej duże uzależnienie od stanów pogodowych. Przykładowo silny wiatr może powodować wyciąganie powietrza z wnętrza budynku przez komin wentylacyjny, a tym samym prowadzi do dużych strat ciepła. Negatywny wpływ na wydajność naturalnej wentylacji może mieć również dokładne uszczelnienie okien lub niewystarczający ciąg komina.

Wentylacja mechaniczna – wydajna, ale mniej oszczędna

Alternatywą dla wentylacji grawitacyjnej, czyli naturalnej jest system mechaniczny, który bywa coraz częściej wybierany nie tylko do obiektów przemysłowych czy zbiorowego budownictwa, ale również do prywatnych domów jednorodzinnych. Jego oczywistym mankamentem jest koszt, zarówno związany z budowaniem systemu, jak i z jego eksploatacją. Wentylacja mechaniczna wymaga zasilania elektrycznego, a to oznacza wyższe rachunki za prąd. W wielu sytuacjach także niewłaściwie dobrane wentylatory mogą generować hałas, który dla osób wrażliwych będzie przyczyną dyskomfortu. W wentylacji mechanicznej instalowany jest też rekuperator, który odzyskuje ciepło z pomieszczenia i umożliwia jego wykorzystanie do celów grzewczych.

Zaletą wentylacji mechanicznej projektowanej i wykonywanej przez firmę Klima-Venta Sp.j. Wentylacja, klimatyzacja, projektowanie jest możliwość sterowania przepływem powietrza, a więc również efektywnością samego systemu, dlatego to użytkownik decyduje, czy poziom komfortu wnętrza jest dla niego wystarczający. Kosztowne instalacje mechaniczne sprawdzają się w dużych budynkach, w których i tak koszty rozkładane są na wielu lokatorów, a wysoka efektywność pozwala na skuteczną wymianę powietrza w przestrzeni o dużej kubaturze. Kolejnym atutem są stosowane w rekuperatorach filtry zatrzymujące wszelkie zanieczyszczenia pyłowe, dzięki czemu dostarczane powietrze jest jeszcze czystsze i zdrowsze.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz