Artykuł sponsorowany

Poradnik wyboru nagrobka

Poradnik wyboru nagrobka

Śmierć bliskiej osoby nigdy nie jest łatwa. Prócz żalu, który naturalnie odczuwamy w takiej sytuacji, wystawieni jesteśmy także na innego rodzaju próbę – naszych zdolności organizacyjnych. Sprawy formalne związane z pochówkiem, sama ceremonia pogrzebowa czy wybór nagrobka mogą nastręczyć wielu trudności, dlatego najlepiej uzbroić się w stosowną wiedzę zanim będziemy musieli wykorzystać ją w praktyce. Pozwoli to na uniknięcie niepożądanego stresu.

Nagrobek – sprawy formalne i cena

Przed zamówieniem nagrobka musimy upewnić się, że jesteśmy właścicielem – czyli dysponentem – grobowca. Jeśli grobowiec jest wyjątkowo stary, to najlepiej przed przystąpieniem do rozmowy z kamieniarzem warto upewnić się, jak wygląda status administracyjny przyszłej mogiły. Jest to o tyle istotne, że ciągle zdarzają się sytuacje, w których zarządca cmentarza po prostu zablokował prace kamieniarskie na przykład z powodu nieuregulowanej opłaty. Choć jest ona zwykle niewielka, musimy ją uiszczać co dwadzieścia pięć lat. Niedopilnowanie tego obowiązku może wiązać się z przykrymi konsekwencjami. Gdy jednak wiemy już, że sprawy administracyjne zostały dopięte na ostatni guzik, czas ustalić szczegóły dotyczące samego pomnika. Najpierw musimy ustalić budżet. Jest to podstawowe kryterium, według którego będziemy dokonywać wyboru wielu aspektów związanych z nagrobkiem. Wszystko to przez duży rozstrzał cenowy na rynku kamieniarskim. Wynika on przed wszystkim z zastosowanego materiału. Za pomnik wykonany z jasnego granitu – chińskiego lub krajowego – zapłacimy około czterech tysięcy złotych. Granit kolorowy z importu kosztować nas będzie nawet do ośmiu tysięcy, a z czarnego – ponad osiem. Są to oczywiście tylko ogólne „widełki” i rzeczywistą kwotę poznamy dopiero po omówieniu sprawy z kamieniarzem. Jeśli mamy duży budżet, możemy się zdecydować na tak zwany projekt indywidualny, czyli płytę nagrobkową dedykowaną konkretnemu grobowcowi, wyróżniającą się spośród tych bardziej standardowych. Projekt taki zwykle tworzy się na podstawie rozmowy z kamieniarzem, dlatego ważne jest, by był on doświadczony i obyty. Godnym polecenia zakładem jest Sypniewscy. Zakład kamieniarski.

Trwałość kamienia nagrobnego

Wybór kamienia jest w omawianej sprawie kluczowy. Chcemy, aby dzieło wybranego zakładu kamieniarskiego służyło nam przez długie lata, dlatego nie możemy sobie pozwolić na kompromisy. Z drugiej strony mało kto z nas dysponuje nieograniczonym budżetem. Dla trwałości pomnika istotne są przede wszystkim jego fundamenty, ponieważ większość kamieni, z których tworzy się nagrobki, jest bardzo trwała i może przetrwać od kilkudziesięciu do kilkuset lat – oczywiście przy odpowiedniej konserwacji.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz