Artykuł sponsorowany

Planujesz budowę domu? Potrzebujesz badań geotechnicznych!

Planujesz budowę domu? Potrzebujesz badań geotechnicznych!

Budowanie domów jest dziś bardzo popularne, o czym decydują zarówno wysokie ceny mieszkań, jak i możliwości finansowe sporej grupy Polaków. Koszt budowy małego domku jednorodzinnego bywa dwukrotnie niższy niż mieszkania w centrum dużego miasta. Z budową wiąże się jednak wiele niezbędnych formalności.

Badania geotechniczne – nieobowiązkowe, ale niezbędne

Badania geotechniczne to badania gruntu przeprowadzane przez specjalistów posługujących się odpowiednimi technikami i narzędziami, pozwalającymi ustalić parametry terenu przeznaczonego pod budowę. Takie badania nie są obowiązkowe z punktu widzenia prawa, a starając się o zezwolenie na budowę domu wystarczy jedynie załączyć obowiązkową opinię geotechniczną. Warto jednak pamiętać, że dom stawiamy na długie lata i niezwykle istotne jest zabezpieczenie się przed ewentualnymi czynnikami zewnętrznymi, które mogą powodować pękanie ścian czy podmakanie fundamentów. Wcześniejsze wykonanie odwiertów geotechnicznych i precyzyjne określenie nośności gruntu to wiedza, dzięki której można przystosować konstrukcję i wyeliminować wszelkie zagrożenia. Zazwyczaj kilka centymetrów głębsze lub szersze fundamenty rozwiążą problem, który za kilkanaście lat wymagałby ogromnych nakładów finansowych, nie wspominając o konieczności wyprowadzenia się na czas remontu.

Jakich informacji dostarczają badania geotechniczne?

Badanie geotechniczne polega na wykonaniu niewielkich odwiertów w określonych punktach, zazwyczaj w narożnikach planowanego domu, oraz przeprowadzenie badań wizualnych i laboratoryjnych. Pozwalają one na określenie podstawowych cech gruntu, dostarczając wielu cennych informacji, dzięki którym inżynier nadzorujący budowę podejmie decyzję o możliwości wykonania podpiwniczenia czy parametrach fundamentów. Dzięki tym badaniom dowiadujemy się nie tylko, jaki jest poziom wód gruntowych, ale również jaka jest ich agresywność, czyli czy jej skład nie wpływa niekorzystnie na beton lub stal. Badania pozwalają też określić kategorię gruntu oraz jej przydatność w celach budowlanych. Jeśli w gruncie ulokowane są warstwy organiczne, piaszczyste lub utworzone przez miękką glinę, zazwyczaj stanowią one przeciwwskazanie do budowy lub wymagają zastosowania specjalnych technik budowlanych, aby wykluczyć późniejszą katastrofę.

Etapy badań geotechnicznych

Kompleksowość dostarczanych informacji jest niezwykle ważna przy planowaniu budowy oraz wydawaniu zezwoleń na postawienie domu. Aby informacje były rzetelne wymagane jest wykonanie wielu konkretnych czynności zgodnych z wieloetapowym schematem postępowania w takich sytuacjach. Specjalizująca się w takich pracach firma GeoEkoBud. Geologia i Geotechnika stosuje określone procedury gwarantujące uzyskanie kompletu wyników niezbędnych do wydania opinii geotechnicznej. Pierwszym etapem są zawsze badania w terenie obejmujące wiercenia ręczne i mechaniczne oraz pomiary z wykorzystaniem sond CPT lub CPTU. Podczas wierceń pobiera się też próbki gruntu i wody na różnych poziomach odwiertu. Trafiają one do laboratorium, gdzie bada się poziom wilgotności naturalnej oraz optymalnej, konsystencję, zawartość części organicznych, węglanu wapnia, uziarnienie, określa wskaźnik piaskowy i przeprowadza próby wytrzymałościowe. Efektem badań jest dokumentacja geotechniczna.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz