Artykuł sponsorowany

Niebezpieczne przejścia drogowe

Niebezpieczne przejścia drogowe

Sprawnie działająca sygnalizacja świetlna jest na wagę złota. Ten najpowszechniej stosowany środek organizacji ruchu w miastach ma na celu kierowanie poruszaniem się zarówno pojazdów, jak i przechodniów w taki sposób, aby nie doszło do nieszczęśliwych wypadków. Mimo to, na wielu przejściach wciąż mają miejsce groźne potrącenia. Co powoduje, że dane pasy są wyjątkowo niebezpieczne?

W naszym kraju pierwsza sygnalizacja świetlna pojawiła się w 1926 roku w Warszawie, ale dopiero po drugiej wojnie światowej, wraz z odbudową zniszczonych ulic, masowo rozpoczęła się instalacja sygnalizatorów świetlnych. Ich głównym zadaniem jest kierowanie ruchem pojazdów i pieszych, dzięki podawaniu użytkownikom sygnałów świetlnych o różnej barwie – czerwonej, żółtej oraz zielonej. Ten skuteczny sposób wskazywania, kiedy można przejść na drugą stronę ulicy, nie jest pozbawiony wad. W jakich sytuacjach może okazać się nieskuteczny?

Zła widoczność, zbyt szerokie przejścia

Niewystarczająca widoczność jest częstą przyczyną wypadków drogowych z udziałem pieszych. Niestety, za wysoki żywopłot, nieprawidłowo zaparkowane samochody w pobliżu pasów oraz inne obiekty blokujące widoczność przyczyniają się do powstawania groźnych sytuacji. Niebezpieczne są także zbyt szerokie przejścia, które powinny być węższe lub wyposażone w wysepki będące rodzajem azylu dla pieszych. W takich miejscach, zarówno osoby kierujące pojazdami, jak i przechodnie muszą zachować szczególną ostrożność.

Zepsuta sygnalizacja świetlna

Awaria sygnalizacji świetlnej jest niestety częstą przyczyną kolizji i wypadków drogowych, także śmiertelnych. Dlatego tak ważne jest zadbanie o właściwą instalację sygnalizacji oraz jej regularną konserwację. Miasta powinny zapewnić prawidłowe funkcjonowanie świateł, zatrudniając sprawdzoną i zaufaną firmę zajmującą się różnego rodzaju usługami w zakresie sygnalizacji ruchu drogowego, jak np. Zakład Urządzeń Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego Boleń Waldemar. Właściwie zaprojektowania, zamontowana oraz regularne sprawdzana instalacja świetlna to gwarancja bezpieczeństwa dla wszystkich użytkowników. Istotna jest również szybka reakcja w razie pojawienia się jakiejkolwiek usterki.

Bezpieczeństwo na drogach jest niezwykle ważne. Dlatego warto znaleźć firmę, która zajmuje się instalacją świetlną od wielu lat, posiada cenne doświadczenie i cieszy się renomą w branży. Naprawa sygnalizacji świetlnych wymaga wiedzy, szybkości działania oraz skrupulatności. Od tego zależy bezpieczeństwo przechodniów oraz kierowców na drogach.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz