Artykuł sponsorowany

Na czym polega budowa lodowiska?

Na czym polega budowa lodowiska?

W okresie zimowym w wielu miastach pojawiają się lodowiska, na których można w bezpiecznych warunkach pojeździć na łyżwach. I choć mogłoby się wydawać, że do stworzenia tafli lodu wystarczy woda, odpowiednio niska temperatura i nieco czasu, to w rzeczywistości proces budowy lodowiska nie jest wcale taki prosty.

Początki budowy na przykładzie sezonowego lodowiska rekreacyjnego.

Pierwszy etapem budowy lodowiska jest wykonanie zasilania elektrycznego dla; agregatu, oświetlenia oraz pomieszczeń obsługi i garażu dla rolby wyposażonej w ogrzewanie i bojler jak również doprowadzenie ujęcia wody. Następnym krokiem jest wykonanie równego podłoża, na którym zostanie wykonana tafla lodu.

W przypadku rekreacyjnych lodowisk sezonowych materiałem służącym do wyrównania podłoża jest styropian lub styrodur oraz podsypka z piasku, ewentualnie z piasku zmieszanego ze żwirem. Na tak wyrównanym podłożu rozkłada się folię a następnie orurowanie lodowiska. Orurowanie lodowiska posiada zazwyczaj z jednej strony kolektory, zasilający i powrotny które łączy się z agregatem wody lodowej. Cały układ chłodzący wypełnia się roztworem glikolu który umożliwia utrzymanie na płycie lodowiska minusowych temperatur a jego obieg wymuszony jest przez pompę w agregacie wody lodowej . Następnym etapem jest rozłożenie band które określają powierzchnię przeznaczoną do jazdy na łyżwach jak również oświetlenia.

 Jak powstaje tafla lodu?

Kiedy w instalacji mrożeniowej za pomocą agregatu wody lodowej temperatura glikolu spadnie poniżej zera na jego powierzchnię wylewana jest warstwa wody o grubości około pół centymetra. Po odczekaniu aż woda zamarznie wylewana jest kolejna warstwa podobnej grubości – proces ten jest powtarzany do uzyskania lodu o grubości około 5-10 centymetrów. Zazwyczaj całość trwa od 3 do 4 dni. -Bardzo ważne jest, żeby proces ten nie był nadto przyspieszany, ważne jest aby tafla lodu była budowana warstwamiwyjaśnia specjalista z firmy Elcat W przypadku lodowisk odkrytych bardzo istotne znaczenie ma wyrównanie podłoża tak aby na płycie lodowiska nie było zbyt dużych różnic w poziomach. Umożliwi to wykonanie równej tafli lodu na całej powierzchni. Tafla lodowiska nie powinna mieć również więcej niż 10 centymetrów grubości, gdyż wtedy utracona zostaje jej stabilność termiczna. Lód łatwiej się wtedy topi przy skokach temperatury, co powoduje powstawanie tzw. folii wodnej, czyli cienkiej warstwy wody na lodzie. Dla osób korzystających z lodowiska jest to bardzo niebezpieczne, gdyż utrudnia jazdę, a z drugiej strony sprawia, że każda wywrotka kończy się zmoczeniem ubrania. Zwiększa to również zużycie prądu przez agregat wody lodowej.

 Wyrównanie powierzchni

Po utrzymaniu stabilnej, grubej warstwy lodu na lodowisko wprowadzana jest tzw. rolba. Jest to urządzenie którego zadaniem jest czyszczenie i wyrównanie tafli lodowiska . Przy pomocy specjalnych noży umieszczonych z tyłu pojazdu możliwe jest zniwelowanie wszelkich wybić i zagłębień w lodzie, które mogą wpłynąć na komfort i bezpieczeństwo jazdy. Zebrany z powierzchni lodowiska lód i śnieg trafia do specjalnego pojemnika rolby i wysypywany jest poza teren lodowiska. Jednocześnie podczas zbierania ściętego lodu i śniegu z tyłu urządzenia rozprowadzana jest ciepła woda która wypełniając wszystkie wgłebienia wygładza taflę lodowiska. Aby rolba mogła prawidłowo wykonywać swoją pracę istotne jest aby był dostęp do ciepłej wody jak i ogrzewanego garażu.

Utrzymanie dobrej jakości lodu bez rolby jest możliwe lecz bardzo trudne, zwłaszcza przy większych powierzchniach. Obsługa lodowiska zmuszona jest ręcznie czyścić taflę za pomocą łopat do śniegu oraz ręcznych przyrządów do rozprowadzania wody.   

 Uzupełnienia warstwy lodu

Ponieważ rolba „ścina” warstwę lodowiska, konieczne jest jego odbudowanie.  Rolba podczas pracy rozprowadza nową warstwę wody na lodowisku lecz bardzo istotne jest aby konrolować grubość tafli lodu i utrzymywać ją na stałym poziomie, niedopuszczając do jej nadmiernego nadbudowania jak również zbyt niskiego poziomu. Aby utrzymać w okresie intensywnej eksploatacji lód dobrej jakości, wyrównywanie tafli rolbą powinno być powtarzane co około godzinę – w tym czasie lodowisko jest wyłączone z użytku na 10 -15 minut. Zbyt długie przerwy pomiędzy czyszczeniami lodowiska mogą doprowadzić do sytuacji że pojemnik na śnieg w rolbie może okazać sie za mały a jednokrotne rozprowadzenie wody może nie wystarczyć do odpowiedniego wyrównania tafli lodowiska. 

Oceń artykuł (6)
4.5
Komentarze
Dodaj komentarz