Artykuł sponsorowany

Jakie roboty ziemne są niezbędne przy budowie domu?

Jakie roboty ziemne są niezbędne przy budowie domu?

Wielu osobom roboty ziemne nie wydają się ważnym etapem budowy domu. Tymczasem to właśnie od nich zależy fundament nieruchomości. Bez odpowiedniego zaprojektowania i osadzenia fundamentów, nie można w tym przypadku myśleć o sukcesie. Dlatego zawsze pierwszym etapem budowy domu powinno być właściwe i dobrze przemyślane przygotowanie ziemi pod budynek.

Zanim zaczniemy

Jeszcze przed startem prac powinno się wykonać analizę gruntu oraz jego stabilizację Torfowiska: tereny podmokłe czy obszary po rekultywacji wymagają badań, które wykażą czy budowa jest w ogóle możliwa. Kolejnym elementem jest załatwienie formalności, a więc złożenie zawiadomienia w powiatowym inspektoracie nadzoru budowlanego. Dopiero wówczas można przystąpić do robót ziemnych.

Przed rozpoczęciem prac stricte fundamentowych należy oczywiście wytyczyć obrys budynku, tak aby jego lokalizacja na danej działce była zgodna z przygotowanym projektem. Dopiero później można przystąpić do tworzenia wykopów. Należy przy tym zwrócić uwagę, aby w odległości co najmniej 50 cm od tego miejsca nie znajdowało się nic, co mogłoby naruszyć strukturę gruntu. Prace ziemne zawsze powinni wykonywać profesjonaliści. Kluczem do sukcesu jest dysponowanie odpowiednim sprzętem, w tym przede wszystkim koparką. Wszystko to może się wydawać zbyt skomplikowane – wtedy znacznie lepszym rozwiązaniem będzie powierzenie takich prac specjalistom, np. firmie Transbet, zajmującej się pracami ziemnymi.

Czy maszyna zastąpi człowieka?

Wykopy pod ławy można wykonać również bez użycia sprzętu specjalistycznego. Wystarczy zwykła łopata. W tym przypadku znaczenie ma bowiem precyzja. Pewnych czynności maszyny nie są w stanie wykonać tak dokładnie, jak człowiek. Podczas prac ziemnych trzeba również pamiętać o tym, aby na działce pozostawić darń i humus, a więc pierwszą warstwę gleby, która doskonale sprawdza się m.in. do wykonywania wzniesień. Budowa domu na miękkim gruncie niestety wiąże się z ryzykiem jego osiadania, co powoduje pękanie ścian. Nadmiar humusu można bez problemu sprzedać, chętnych na niego nie brakuje. Wykop pod fundamenty budynku musi być wykonany według rozmiarów domu przy dodaniu o każdej ze stron po 1 metrze dodatkowej przestrzeni. Gdy wykop jest już przygotowany, można przystąpić do wykonania ław fundamentowych. W tym przypadku ogromne znaczenie ma już pogoda. Kiedy jest deszczowo, wykop należy osuszyć. Powinno się go również wyrównać wszędzie tam, gdzie planowane są ławy fundamentowe. Proces utwardzenia najlepiej jest przy tym przeprowadzić za pomocą zagęszczarki.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz