Hartowane, laminowane czy gięte – jaki rodzaj szkła do stolika wybrać?

Hartowane, laminowane czy gięte – jaki rodzaj szkła do stolika wybrać?
Szklane stoliki (najczęściej traktowane jako „kawowe”) są wyrazem elegancji i modnego designu. Wyglądają bardzo dekoracyjnie, lekko i delikatnie – nie przytłaczają wnętrza, w którym są umieszczone. Świetnie uzupełniają np. małe salony czy inne niewielkich rozmiarów pomieszczenia. Aby jednak spełniały również swoją praktyczną funkcję, powinny być wykonane z wytrzymałego i trwałego szkła. 

Praktyczność

Blat stolika powinien być wykonany z takiego materiału, który wytrzyma działanie różnego typu czynników mechanicznych czy wysoką temperaturę. W przypadku szkła producenci dają nam kilka opcji do wyboru. Można zdecydować się na hartowane, laminowane lub gięte. Do wyboru są stoliki całkowicie przeszklone lub np. z blatem szklanym nałożonym na drewno czy metal. Wówczas dostajemy gwarancję jeszcze bardziej wytrzymałego stolika.

Hartowane szkło

Większość produkowanych stolików posiada blaty wykonane ze szkła hartowanego. To opcja najbardziej praktyczna i wytrzymała. Wbrew pozorom ciężko jest rozbić ten rodzaj szkła. Jest poddawane specjalnej obróbce ciepłej i gwałtownemu schładzaniu. Dlatego często używa się je tam, gdzie wymagana jest większa odporność na działanie różnych czynników zewnętrznych (w tym mechanicznych).

Laminowane szkło

Podobnie jak szkło hartowane szkło laminowane (klejone, wielowarstwowe) również jest wytrzymałe i bezpieczne dla użytkowników. Ozdobny wydruk, który można na nim uzyskać, zachowuje swój kolor oraz nie sprawia trudności w czyszczeniu. Dlatego często wykorzystuje się je np. na balustrady, schody czy do szaf przesuwnych. Jego zaletą jest to, że nawet po uszkodzeniu pozostaje stabilne, chroniąc przed urazami (źródło: muratordom.pl ).

Gięte szkło

Szkło gięte uzyskuje się poprzez podgrzewanie szkła płaskiego do przekroczenia temperatury mięknienia. W ten sposób można je kształtować do formy wklęsłej lub wypukłej. Do tej techniki wykorzystuje się m.in. szkło bezbarwne, barwione w masie lub ornamentowe. Prezentuje się bardzo estetycznie, ale wśród rodzajów szkła jest najbardziej delikatne.

Kilka praktycznych wskazówek

Szkło dość szybko się brudzi, więc trzeba nastawić się na to, że blat trzeba będzie czyścić często, ale za to szybko i łatwo. W tym przypadku łatwiej utrzymać czystość przy szkłach gładkich. Na matowych kurz i smugi są bardziej widoczne. Przed zarysowaniami czy uszkodzeniami brzegów blat uchronić może np. metalowa lub drewniana oprawa. Aby uniknąć mało estetycznych śladów po gorących kubkach lub innych naczyniach, lepiej stosować podkładki.

Reasumując – najlepiej wybrać stolik wykonany z hartowanego szkła. Jednak ze względu na to, że jest to mebel bardziej narażony na zniszczenia, lepiej znaleźć mu miejsce rzadziej używane przez domowników.
Opracowanie:
Martyna
Redaktor pkt.pl
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz