Artykuł sponsorowany

Rodzaje klejów i ich zastosowania

Rodzaje klejów i ich zastosowania

Klej jest niezwykle przydatnym produktem zarówno w domu, jak i w wielkich fabrykach. Jego głównym zastosowaniem jest połączenie ze sobą dwóch jednakowych lub odmiennych powierzchni w sposób trwały. Ten powierzchniowo czynny preparat dostępny jest w wielu różnych odmianach. Najczęściej kleje występują w postaci ciekłej o różnorodnej gęstości, jednak na rynku dostępne są także specyfiki w postaci sztyftów, perełek lub proszku. Jaki rodzaj kleju wybrać, aby spełnił nasze oczekiwania?

Głównym składnikiem wszystkich klejów jest polimer naturalny bądź sztuczny, który ma zazwyczaj postać koloidalną. Do naszej dyspozycji są kleje przeznaczone dla poszczególnych materiałów np. do drewna, płytek ceramicznych czy szkła.

Podział klejów ze względu na mechanizm klejenia

  • Kleje rozpuszczalnikowe – ten rodzaj produktu wnika głęboko w klejony materiał. Jego działanie opiera się na częściowym rozpuszczeniu klejonych fragmentów, które po dociśnięciu przenikają się nawzajem. Kleje rozpuszczalnikowe doskonale sprawdzają się do łączenia tworzyw sztucznych.
  • Kleje oparte na polimerowych żywicach – w przeciwieństwie do rozpuszczalnikowych nie wnikają głęboko w strukturę klejonego materiału, jednak reakcja chemiczna występująca między klejem a materiałem powoduje, że utwardzona warstwa kleju błyskawicznie staje się odporna mechanicznie. Ten rodzaj preparatu świetnie sprawdza się do klejenia materiałów takich jak szkło lub metal.Rodzaje klejów – jak wybrać klej, który spełni nasze oczekiwania?
  • Kleje mieszane – składają się z rozpuszczalnika wymieszanego z żywicą. To najbardziej powszechny rodzaj produktu, który łączy zalety obu wcześniejszych. Doskonale spisze się podczas łączenia takich materiałów jak papier, guma i skóra.

 Podział klejów na jednoskładnikowe i dwuskładnikowe

 Do dyspozycji klientów są kleje jednoskładnikowe, które charakteryzują się dużą wrażliwością na wilgoć. Z tego powodu są stosowane wyłącznie wewnątrz pomieszczeń. Natomiast kleje dwuskładnikowe zawierają utwardzacz, który inicjuje proces wiązania, oraz drugi składnik odpowiedzialny za proces krystalizacji.

Niezależnie od tego, na jaki rodzaj kleju się zdecydujesz, pamiętaj, że zawsze warto kupować produkty sprawdzonych marek, które cieszą się uznaniem i renomą jak Chester Molecular Henryk Kowalczyk z Łodzi. Wówczas zyskujemy pewność, że otrzymujemy produkt najwyższej klasy, który zagwarantuje trwałość sklejonych powłok. Najlepsze kleje i żywice wyróżniają się dobrymi parametrami, dlatego zawsze warto czytać etykiety. Przed zakupem sprawdź czas wiązania, bazę kleju oraz jego lepkość. 

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz