Artykuł sponsorowany

Przegląd rodzajów kotłów kondensacyjnych

Przegląd rodzajów kotłów kondensacyjnych

Wybór kotła kondensacyjnego jest zasadniczo dyktowany trzema czynnikami: budżetem, posiadanym miejscem oraz dostępnością danego rodzaju paliwa. Mamy wybór pomiędzy kotłami wiszącymi i stojącymi, jednak tylko w przypadku tych drugich mamy dowolność w wyborze paliwa: możemy spalać zarówno olej, jak i gaz. Co jeszcze je różni?

Kotły wiszące – estetyka i ekologia

Kotły wiszące to w większości kotły gazowe. Jako że kotły tego rodzaju nie wymagają skomplikowanego montażu, sprawny wykonawca łatwo sobie z nim poradzi. Dzieje się tak dlatego, że kotły gazowe sprzedawane są w postaci gotowych zestawów wyposażonych we wszelkie niezbędne elementy montażowe. Wybieramy je najczęściej ze względu na powszechność paliwa gazowego oraz estetyczny wygląd. Umieszczenie tego rodzaju kotła w łazience, korytarzu czy kuchni nie zaburza zamysłu wnętrzarskiego, a może nawet stanowić jego uzupełnienie. Kotły wiszące pozwalają także na zaoszczędzenie miejsca na podłodze, gdzie możemy ustawić szafki, zlew czy sprzęt gospodarstwa domowego. Paliwo gazowe jest ponadto bardzo ekologiczne i dość tanie, dzięki czemu koszty sprzętu szybko się zwrócą. Ważne jest także, by kocioł posiadał wysoką sprawność – w przypadku gazowych kotłów kondensacyjnych może ona wynosić nawet 109%. Nie musimy się też martwić o dostawy paliwa, jeśli nasze mieszkanie podłączone jest do miejskiej sieci gazowniczej. Oczywiście wiszące kotły gazowe mają także swoje wady – jedną z nich jest większa niż w przypadku kotłów stojących podatność na uszkodzenia. Swój wybór dobrze jest skonsultować przed zakupem. Eksperci z firmy FHU Marbom. Węcław Bogusław, zajmującej się sprzedażą wszelkiego rodzaju urządzeń sanitarnych i grzewczych, z pewnością będą w stanie nam doradzić.

Specyfika kotłów stojących – niezawodność i trwałość

Kotły gazowe mogą występować także w formie stojącej. Wariant ten jest również dostępny dla drugiego rodzaju kotłów kondensacyjnych, czyli kotłów olejowych. Tych niestety nie spotkamy w formie wiszącej. Skorzystamy z nich zwłaszcza, gdy podłączenie do sieci gazowej jest niemożliwe lub wymagałoby czasu, a nam zależy na ogrzaniu pomieszczeń. Kotły kondensacyjne olejowe są bardzo trwałe i wytrzymałe, gwarantując bezawaryjne działanie przez długie lata. Niektóre mogą mieć jednak dość duże wymiary, więc konieczne będzie wydzielenie odrębnej kotłowni. Najnowocześniejsze modele kotłów olejowych mają sprawność na poziomie 100% dzięki kondensacji pary wodnej zawartej w spalinach. Niestety, nie jest to wartość osiągana przez kotły gazowe, przez co te na olej są odrobinę mniej oszczędne.

Opracowanie:
Przemyśl, Konopnickiej 25
tel. 694 489 231
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz