Artykuł sponsorowany

Papa – najtańsze pokrycie dachowe. Co zrobić, żeby była trwała i odporna na zniszczenia?

Papa – najtańsze pokrycie dachowe. Co zrobić, żeby była trwała i odporna na zniszczenia?

Jeśli szukamy taniego pokrycia dachowego, papa będzie idealnym rozwiązaniem. Nie wygląda ona co prawda tak estetycznie, jak dachówka ceramiczna, ale doskonale sprawdza się w budynkach bez spadzistego dachu. Żeby jednak papa odpowiednio chroniła nasz dach, bardzo ważne jest, by została odpowiednio rozłożona – tylko to zapewni naszemu dachowi szczelność.

Poznaj plusy papy

Papa składa się z kilku różnych warstw, które w połączeniu zapewniają jej dużą trwałość i wytrzymałość na działanie rozmaitych warunków atmosferycznych. Papę możemy kupić w wielu kolorach, dlatego można dopasować ją do wyglądu budynku lub koloru dachówki, jeśli ma ona spełniać wyłącznie rolę izolacji pod rzeczywistym pokryciem dachowym. Dzisiaj stosuje się papę termozgrzewalną, która jest wytrzymała i odporna na zgniatanie, rozciąganie oraz inne uszkodzenia mechaniczne.

Papa to materiał do wykonywania izolacji przede wszystkim przeciwwilgociowych i przeciwwodnych. Papa jest materiałem bardzo tanim i lekkim, dlatego też doskonale sprawdza się właściwie w każdych warunkach klimatycznych. Z pewnością ogromnym plusem papy jest możliwość stosowania jej na dachach niewymiarowych. Jeśli tylko papa będzie dobrze położona, zachowa swoje właściwości wodoszczelne przez wiele lat. To niedroga, długoterminowa inwestycja. Trzeba przy tym pamiętać, że ten materiał budowlany jest nie tylko sposobem na izolację, ale może posłużyć także jako podkład wyrównujący w wielu sytuacjach – podkreśla nasz ekspert z firmy specjalizującej się w remontach dachów i kryciu papą Jacek Chmielowiec Dachy Poprawki

Pamiętajmy, że papa podkładowa różni się od papy wierzchniego krycia – w przypadku papy podkładowej jej zewnętrzna strona jest pokryta piaskiem. Papa wierzchniego krycia zamiast tego ma kolorowe posypki – zwróćmy na to uwagę podczas zakupów.

Jakie są wady?

Każdy rodzaj pokrycia dachowego obok zalet ma też pewne wady. Tak jest także w przypadku papy. Jednym z głównych problemów związanych z papą jest to, że nie przepuszcza ona pary wodnej, co w niektórych przypadkach może sprzyjać powstawaniu pleśni i grzybów na suficie. Poza tym wadą papy, stosowanej jako wierzchnie pokrycie dachowe, jest jej estetyka – niestety, dach pokryty papą po prostu prezentuje się gorzej od tego, na którym rozłożono elegancką dachówkę. Te wady w przypadku papy potrafi jednak zrekompensować jej niska cena. Jeśli więc chcemy mieć szczelny, wytrzymały i niedrogi dach, a brakuje nam pieniędzy na większe inwestycje, to papa na naszej budowie sprawdzi się doskonale. 

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz