Artykuł sponsorowany

Czyszczenie przewodów kominowych

Czyszczenie przewodów kominowych

Regularne czyszczenie przewodów kominowych jest niezwykle ważne dla bezpieczeństwa osób przebywających w budynku. Zapchane sadzą przewody mogą spowodować zatrucie lub zaczadzenie. Dziś podpowiadamy, jak często robić przegląd przewodów i je czyścić.   

Dlaczego musimy czyścić przewody kominowe?

Czyszczenie przewodów kominowych służy dbaniu o bezpieczeństwo. Czyszczenie ma na celu usunięcie zanieczyszczeń, które powstają w wyniku spalania. Czyste przewody to również lepszy ciąg oraz nieuszkodzony komin, który dzięki odpowiedniej eksploatacji dłużej nam posłuży. Zalegająca w przewodach sadza może doprowadzić do zatrucia lub zaczadzenia domowników, a także zapalenia się przewodów i spowodowania pożaru powiedział Piotr Wranik, prowadzący własny Zakład Kominiarski w Raciborzu.

Jak często robić przegląd i czyścić przewody kominowe?

O przegląd przewodów kominowych powinniśmy prosić kominiarza raz na kwartał, jeśli dom ogrzewamy paliwem stałym, czyli np. węglem, koksem lub drewnem. W przypadku wykorzystywania do ogrzewania gazu lub oleju, przegląd należy wykonywać raz na pół roku. Warto o tym pamiętać, aby zapewnić sobie bezpieczeństwo. Koszty nie są wysokie, bowiem jednorazowa wizyta kominiarza to ok. 20-40 zł. Za czyszczenie 1 metra przewodu zapłacimy nie więcej niż 15 zł.

Kontrolowanie przewodów kominowych

Przegląd przewodów kominowych koniecznie powinniśmy wykonać przed rozpoczęciem sezonu grzewczego. Należy wtedy ocenić ich stan techniczny, dokładnie oczyścić oraz zakonserwować. Jeśli zbagatelizujemy tę konieczność, może spotkać nas nieszczęście – sadza w kominie może się zapalić lub wywołać zatrucie albo zaczadzenie. Do prawidłowego i bezpiecznego funkcjonowania komin potrzebuje odpowiedniego przepływu powietrza, a my mamy tendencję do uszczelniania domu – wstawiamy szczelne okna i drzwi oraz zatykamy kratki wentylacyjne. Kiedy powietrza mniej wpływa niż wypływa, może dojść do cofania się go w wyniku złapania przez wentylację biegu wstecznego, a wtedy bardzo łatwo o pojawienie się w domu czadu.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz