Materiał Partnera

Znaczenie prac ziemnych dla realizacji inwestycji

Znaczenie prac ziemnych dla realizacji inwestycji

W trakcie realizacji inwestycji budowlanej nie ma mowy, by jakieś prace były mniej lub bardziej istotne. Aby wszystko przebiegło bez problemów, a postały obiekt spełniał zarówno wymogi bezpieczeństwa, jak i nasze osobiste, wszystkie roboty muszą zostać wykonane na najwyższym poziomie – i to na każdym etapie realizacji projektu. Na dobry początek powinniśmy odpowiednio przygotować teren pod budowę.

Czym są prace ziemne?

Pod tym krótkim hasłem kryją się różnego rodzaju roboty dotyczące przygotowania terenu pod inwestycje budowlane. Co ważne większość z nich wykonuje się przy pomocy specjalistycznego sprzętu budowlanego, do których zaliczają się takie maszyny jak koparki i minikoparki – ręczne prace ziemne tracą w dzisiejszych czasach na popularności.

Mimo wszystko wśród prac ziemnych znajdziemy między innymi wykonywanie wykopów pod fundamenty, które mogą być wykonywane ręcznie. Łączy się to jednak z koniecznością podjęcia długiej, wyczerpującej pracy. Wykorzystanie koparki znacznie przyspiesza cały proces, ograniczając wysiłek i czas, który trzeba w niego włożyć. Użycie ciężkiego sprzętu minimalizuje ryzyko popełnienia błędów, co przy wykopach pod fundamenty ma ogromne znaczenie – stanowią wszak dosłowną podstawę każdego budynku.

Prace ziemne to także różnego rodzaju wykopy budowlane, które przygotowują powierzchnię dla dróg czy innych obiektów. Odpowiednie wykonanie wykopów budowlanych ma duże znaczenie dla jakości i trwałości obiektów. Można wyróżnić wykopy:

  • wąsko-przestrzenne – szerokie na co najwyżej 1,5 metra, o dowolnej długości i głębokości,
  • szeroko-przestrzenne – szersze niż 1,5 metra, o szerokości i długości o wiele większych niż głębokość.

Przygotowanie terenu nie ogranicza się jednak tylko do wykopów, gdyż zalicza się niego także kruszenie betonu czy gruzu. Ten następnie jest wykorzystywany jako podsypka pod prace drogowe.

Wykonanie robót ziemnych a odpowiedni sprzęt

Ze względu na to, że wykopy to budowle ziemne – przestrzenie ukształtowane w wyniku usunięcia z nich gruntu – muszą być wykonywane z zachowaniem wielu zasad bezpieczeństwa. W związku z tym warto skorzystać z usług firmy z branży budowlanej (takiej jak firma Piotra Reglińskiego z Bydgoszczy), dzięki czemu będziemy mieć pewność, że zachowano najwyższy standard BHP. A jak już wspomniano wyżej – fundamenty to podstawa każdego obiektu budowlanego i właśnie w dużej mierze od nich zależy jego jakość i trwałość. Zdecydowanie nie warto na nich oszczędzać.

Opracowanie:
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz