Artykuł sponsorowany

Zbiorniki procesowe z tworzyw sztucznych

Zbiorniki procesowe z tworzyw sztucznych

Niektóre procesy technologiczne z udziałem cieczy muszą przebiegać w specjalnie do tego przeznaczonych zbiornikach procesowych, których konstrukcja gwarantuje właściwy przebieg prac. Dotyczy to przede wszystkim galwanizerni oraz oczyszczalni ścieków. W obu tych miejscach wykorzystuje się zbiorniki procesowe z tworzyw sztucznych. Jakie są ich rodzaje i zastosowania?

Rodzaje zbiorników procesowych z tworzyw sztucznych

Zbiorniki procesowe są ściśle dopasowane do tego, jakie procesy są w nich przeprowadzane. W zależności od tego, jakie substancje się w nich umieszcza, zbiorniki muszą wykazywać się innymi właściwościami, aby wytrzymać wpływ czynników chemicznych i nie wchodzić z nimi w reakcje, które mogłyby zakłócić przebieg procesu. O to, jakie są rodzaje zbiorników procesowych, zapytaliśmy w firmie Matusewicz Budowa Maszyn.

Mówiąc dość ogólnie, wyróżnia się takie zbiorniki procesowe, jak m.in.: mieszalniki, wanny galwaniczne, reaktory, płuczki, zbiorniki do oczyszczania i neutralizacji ścieków. W praktyce ten sztywny podział wygląda zupełnie inaczej, bo każda linia galwaniczna czy oczyszczalnia to osobny, zupełnie indywidualny projekt – wyjaśnia nasz rozmówca. – Produkujemy więc zbiorniki na zamówienie, idealnie dopasowane do całego projektu.

Zbiorniki procesowe nie muszą być wykonane z tworzyw sztucznych. Tworzy się je także ze stali nierdzewnej i kwasoodpornej, ewentualnie wykłada np. gumą albo miękkim lub półtwardym PVC. Jeżeli jednak chodzi o zbiorniki z tworzyw sztucznych, wykorzystuje się do ich produkcji takie materiały, jak: PPH, PVC, PE, PVDF.

Charakterystyka i zastosowania zbiorników procesowych z tworzyw sztucznych

Do czego służą zbiorniki procesowe i czym się charakteryzują? Przyjrzyjmy się tym wykorzystywanym w galwanizerniach i oczyszczalniach ścieków.

Galwanizacja polega na pokrywaniu metalu ochronną warstwą innego metalu. Odbywa się to właśnie w zbiornikach procesowych. Do procesów galwanizacji w nich przebiegających można zaliczyć m.in.:

  • cynkowanie,
  • miedziowanie,
  • mosiądzowanie,
  • złocenie,
  • srebrzenie,
  • anodowanie,
  • niklowanie,
  • chromowanie.

Zbiorniki te muszą mieć ściśle określoną wytrzymałość mechaniczną, a przede wszystkim chemiczną. Kąpiel galwaniczna nie powinna reagować ze zbiornikiem. Dlatego tworzywa sztuczne są dobrym wyborem, jeśli chodzi o produkcję zbiorników do linii galwanizacyjnych.

Zbiorniki z tworzyw sztucznych znajdują zastosowanie także jako elementy przemysłowych oczyszczalni ścieków. W procesach technologicznych z użyciem wody powstają ścieki, które można oczyścić, aby zaoszczędzić pieniądze i chronić środowisko. Procesy oczyszczania muszą przebiegać w specjalnie do tego przystosowanych zbiornikach, które nie ulegną uszkodzeniu pod wpływem niekiedy drażniących i toksycznych substancji obecnych w wodzie. Istotna jest także odporność mechaniczna. Zbiorniki do oczyszczalni ścieków muszą być projektowane z uwzględnieniem obciążeń i wpływu ścieków na otoczenie.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz