Artykuł sponsorowany

Zastosowanie wind w pokazach scenicznych

Zastosowanie wind w pokazach scenicznych

Winda sceniczna to nic innego jak ruchomy podest, który umożliwia wynoszenie artystów lub elementów scenografii ponad poziom estrady. Oczywiście można wykorzystywać ją również w funkcji zapadni. Wyposażenie sceny w tego rodzaju mechanikę pozwala na dowolne kształtowanie jej przestrzeni w trakcie widowiska. Przyjrzyjmy się bliżej windom i ich zastosowaniu podczas pokazów.

Wykorzystanie windy scenicznej podczas widowiska

Zapadnie i windy należą do podstawowych, najczęściej używanych elementów mechaniki scenicznej. Ich wykorzystanie pozwala zwiększyć dynamikę przedstawienia teatralnego, modelować przestrzeń sceny na potrzeby koncertów, pokazów mody i innych widowisk. Za przykład niech posłuży wykonana przez firmę Piasecki i Syn winda, która wynosiła artystów – w tym perkusistę z całym zestawem instrumentów – na poziom sceny podczas koncertu „Solidarni z Białorusią” na Stadionie Narodowym. 3 windy sceniczne wspomnianego przedsiębiorstwa uświetniały też widowisko z okazji rocznicy wydarzeń grudniowych w hali Gdynia Arena.

Niezawodna i bezpieczna winda sceniczna

Choć działanie windy scenicznej wydaje się być proste, pamiętajmy, że mamy do czynienia z urządzeniem dźwigowym. Każda awaria podnośnika może nie tylko zrujnować przedstawienie, ale też stwarzać zagrożenie dla artystów i obsługi technicznej widowiska. Dlatego projektowanie mechaniki scenicznej i wykonanie jej elementów zawsze warto zlecać doświadczonym fachowcom. Najlepsze firmy z branży dostarczają organizatorom widowisk estradowych sprzęt zgodny z wymogami bezpieczeństwa, niezawodny i nowoczesny. Windy i zapadnie na miarę XXI wieku są łatwe w obsłudze, wytrzymałe na duże obciążenia i szybkie dzięki zastosowaniu automatyki przemysłowej.

Winda sceniczna na miarę potrzeb show

Winda sceniczna jest jednym z obowiązkowych elementów wyposażenia nowych scen w teatrach, salach koncertowych w filharmoniach i halach widowiskowych przy centrach kultury. Jak dowodzą przykłady przytoczone na początku artykułu, nic nie  stoi na  przeszkodzie, by wykorzystać je również podczas widowisk plenerowych. Również na tymczasowej scenie można zamontować jedno- lub dwupoziomową windę o dowolnym kształcie podestu. Najlepsi producenci mechaniki scenicznej są w stanie szybko dostarczyć elementy wykonane zgodnie z preferencjami klienta (wizją reżysera, twórców scenografii oraz choreografii) i z warunkami zabudowy. Przed zaangażowaniem konkretnego przedsiębiorstwa, warto zapoznać się z jego dotychczasowymi realizacjami i referencjami poprzednich klientów.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz