Materiał Partnera

Zastosowanie termoizolacji w przetwórstwie tworzyw sztucznych

Zastosowanie termoizolacji w przetwórstwie tworzyw sztucznych

Zachowanie energii cieplnej jest istotną kwestią w wielu branżach przemysłowych – jedną z nich jest przetwórstwo tworzyw sztucznych. Wtryskarki i wytłaczarki, czyli urządzenia kluczowe w produkcji wszelkiego rodzaju towarów z tworzyw sztucznych w trakcie pracy wytwarzają duże ilości ciepła, potrzebnego do upłynnienia surowca. Aby zatrzymać ciepło, stosuje się maty termoizolacyjne.

Czym jest mata termoizolacyjna?

Maty termoizolacyjne to wytwarzane ze specjalnych materiałów, wielowarstwowe tkaniny, którymi okrywa się generujące ciepło elementy maszyn – przede wszystkim cylindry wytłaczarek i wtryskarek. Jedną z wewnętrznych warstw maty stanowi warstwa aerożelu, który odznacza się najlepszym współczynnikiem izolacyjności cieplnej spośród wszystkich materiałów izolacyjnych. Jest on pod tym względem kilkukrotnie lepszy, niż wełna techniczna. Istotną zaletą mat jest fakt, że można je zamontować bezpośrednio na maszynach bez wykonywania żadnych dodatkowych czynności – ich demontaż jest równie łatwy. Można je również używać do izolowania pozostałych elementów maszyn wykorzystywanych w przetwórstwie tworzyw sztucznych, jak również w zupełnie innych gałęziach produkcji i przemysłu.

Zastosowanie mat termoizolacyjnych

Jak wspomnieliśmy wcześniej, maty termoizolacyjne używane są przede wszystkim do otulania nimi cylindrów wtryskarek i wytłaczarek. Ich zastosowanie jednak na tym się nie kończy. Z powodzeniem można ich użyć również do izolowania:

  • Głowic
  • Reaktorów tworzyw sztucznych
  • Zaworów i zasuwa
  • Pomp i filtrów
  • Połączeń kołnierzowych
  • Zamknięć

Korzyści ze stosowanie termoizolacji

Odpowiednie izolowanie termiczne maszyn wykorzystywanych w przetwórstwie tworzyw sztucznych ma bardzo duże znaczenie z punktu widzenia ergonomii pracy.

- Dzięki izolacji możliwe jest znaczące obniżenie kosztów produkcji – mówi przedstawiciel firmy ELS PolandWynika to z faktu, że izolacja zapobiega rozpraszaniu się energii cieplnej, generowanej przez wtryskarki i wytłaczarki; energii, które jest bardzo potrzebna w produkcji. Ciepło jest wykorzystywane wydajniej i skuteczniej, a zatem nie ma dużego zapotrzebowanie na większą ilość energii do jego wytworzenia. Tym samym ograniczane są koszty ponoszone przez przedsiębiorstwo. Ponadto ograniczenie rozpraszania ciepła produkowanego przez maszyny zwiększa bezpieczeństwo i poprawia warunki pracy na zakładzie oraz sprzyja redukcji zapylenia oraz emisji dwutlenku węgla.

Podsumowując: stosowanie izolacji termicznej na maszynach w przetwórstwie tworzyw sztucznych pozwala znacząco poprawić bilans energetyczny przedsiębiorstwa oraz warunki pracy na zakładzie.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz