Artykuł sponsorowany

Zastosowanie specjalistycznych maszyn i narzędzi w transporcie drewna

Zastosowanie specjalistycznych maszyn i narzędzi w transporcie drewna

Ludzie od wieków korzystają z dobrodziejstw, jakich dostarczają im lasy. Głównym produktem, który tam pozyskujemy jest drewno. Jednak aby wszelkie czynności związane z transportem i załadunkiem drewna były wykonywane w sposób bezpieczny i szybki, niezbędne są do tego odpowiednie maszyny i urządzenia.

Odpowiednie maszyny podstawą sprawnego transportu

Drewno to surowiec otrzymany ze ściętych drzew, poddany różnego rodzaju obróbce i podzielony według jakości i rozmiarów. Transport drewna to jedna z najbardziej specjalistycznych gałęzi na rynku transportowym. Proces przewozu surowca drzewnego odbywa się najczęściej jednoetapowo, czyli poszczególne sortymenty transportowane są do odbiorcy końcowego. Najczęściej wykorzystywane są do tego specjalistyczne samochody dostosowane do tego celu. Wielokrotnie istnieje potrzeba przewozu tzw. dłużycy czyli drewna o długości nawet do 9 metrów. Tego typu operacja wymaga odpowiednio zabudowanego nadwozia samochodu ciężarowego, wyposażonego w metalowe szkielety – kłonice – przeznaczone do mocowania przewożonego towaru. Część surowca drzewnego dostarczana jest do odbiorców z wykorzystaniem infrastruktury kolejowej. W takim przypadku wywóz podzielony jest na co najmniej dwa etapy: pierwszy – z miejsca składowania do miejsca przeładunku odbywa się przy użyciu transportu kołowego, a w drugim – drewno ładowane jest na wagony i w ten sposób transportowane do odbiorcy. Tego typu przewóz również wymaga odpowiednio zabudowanych platform na wagony kolejowe.  Mogą być do tego wykorzystane między innymi intermodalne platformy do drewna. Dzięki zastosowaniu odpowiednio zabudowanych nadwozi możliwe jest wykorzystanie tylko jednej jednostki ładunkowej na całej trasie przewozu. W takim przypadku nie ma potrzeby przeładunku towaru przy zmianie rodzaju transportu. Umożliwia to obniżenie kosztów, zmniejsza ryzyko uszkodzenia towaru, skraca czas i podnosi jakość usługi transportowej.

Profesjonalne maszyny – od projektu do wykonawstwa

Polski rynek nowych naczep, przyczep i zabudów kłonicowych, wykorzystywanych głównie do przewozu drewna, nie jest duży. Sporą konkurencję stanowi rynek wtórny. Niemniej jednak nasi producenci jakością swoich wyrobów mogą swobodnie konkurować z firmami tej branży z innych krajów. Poszukiwania tego typu maszyn i urządzeń warto rozpocząć od firmy MHS ze Świebodzina. Jak sami mówią: MHS Serwis od wielu lat z powodzeniem zajmuje się fachowym projektowaniem i wykonawstwem specjalistycznych zabudów do przeładunku i transportu drewna dłużycowego, jak również stosowego. Produkujemy też solidne przyczepy do transportu drewna, a także chwytaki, ławy, kłonice.  Dodatkowo prowadzą kompleksowe usługi w zakresie naprawy, remontów oraz konserwacji żurawi, rotatorów, jak również przyczep, naczep i kompresorów. Posiadają także szeroki wybór nowych i używanych części zamiennych oraz wyposażenia. Od 1999 roku firma MHS posiada uprawnienia Urzędu Dozoru Technicznego w zakresie montażu żurawi przenośnych. W związku z prowadzeniem tej działalnością oferują między innymi pomoc przy rejestracji żurawi przenośnych oraz dźwigników w UDT (przygotowanie wniosku, dokumentacji oraz badania odbiorcze zakończone rejestracją), w przygotowaniu dokumentacji do rejestracji urządzeń, przy wykonaniu przeglądów technicznych, a także w przeszkoleniu osób odpowiedzialnych za obsługę i eksploatację żurawi przenośnych. Wszystkie usługi wykonywane są tam przez specjalistów przy użyciu najwyższej jakości materiałów, co sprawia, że maszyny zakupione w MHS to inwestycja na lata.

Zadania Urzędu Dozoru Technicznego

Należy pamiętać, że każde urządzenie techniczne jest projektowane i wytwarzane tak, aby zminimalizować zagrożenia związane z jego eksploatacją. Jednak gdy znajduje się ono w rękach konkretnych ludzi, wymaga bieżącej konserwacji, a jego poszczególne elementy podlegają zużyciu, co sprawia, że mogą powstawać przy tym różnego rodzaju zagrożenia. W celu nadzoru, kontroli bezpieczeństwa oraz zapewnienia prawidłowego działania urządzeń i instalacji technicznych powołany został Urząd Dozoru Technicznego. Do jego zadań należy między innymi badanie urządzeń technicznych, dozór nad ich wytwarzaniem, modernizacją i naprawami oraz poświadczanie kwalifikacji osób je obsługujących i naprawiających. UDT wydaje także uprawnienia zakładom, w których różnego rodzaju urządzenia techniczne mogą być wytwarzane, montowane, naprawiane lub modernizowane. Wszelkiego rodzaju działania podejmowane przez Urząd Dozoru Technicznego oraz jednostki uprawnione przez niego mają na celu zwiększenie bezpieczeństwa użytkowników różnego rodzaju maszyn i narzędzi.

Transport drzewny to gałąź gospodarki wymagająca niezbędnych do tego maszyn, które muszą spełniać szereg wymogów. Prawidłowo wykonane i użytkowane urządzenia gwarantują bezproblemową i bezpieczną realizację przypisanych im zadań.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz