Artykuł sponsorowany

Zastosowanie linek w maszynach rolniczych

Zastosowanie linek w maszynach rolniczych

Gwarancją niezawodności pojazdu, czy maszyny rolniczej jest prawidłowe działanie wszystkich elementów, nawet tych najmniejszych. Specjalne linki są obecne wszędzie – to między innymi linki sprzęgła, gazu, sterowania czy linki zmiany biegów. Niepozorną linkę można znaleźć nawet w obrotomierzu, a jej awaria sprawiłaby niemały kłopot. Dlatego linka użyta w aucie czy maszynie rolniczej musi spełniać konkretne wymagania.

Linki do maszyn wyprodukowane z najlepszych materiałów

Wszelkie linki w maszynach rolniczych produkowane są z materiałów najwyższej jakości. Maszyny rolnicze pracują w dużo trudniejszych warunkach, niż samochód czy motocykl. Dlatego też linki do maszyn rolniczych najczęściej zrobione są ze stali nierdzewnej lub ocynkowanej – w zależności od przeznaczenia.

Przy różnych rodzajach splotów można stosować specjalne osłony. Mogą one być wykonane z tworzywa lub drutu okrągłego. Różnorodne typy linek, nie tylko do maszyn rolniczych, produkują specjalistyczne firmy, takie jak np. AUTO-LINKA w Jankach pod Warszawą. W ich ofercie znajduje się również dorobienie linki według wzoru lub rysunku klienta. Końcówki linek są cynkowane przed zaciskaniem, co chroni dodatkowo przed korozją.

Czym wyróżniają się linki do maszyn rolniczych?

Linki do maszyn rolniczych narażone są na wyjątkowo trudne warunki eksploatacji. Jest to praca w niełatwym terenie i zmiennych warunkach atmosferycznych. Dlatego też tego typu elementy muszą być wytrzymałe i trwałe, a drut lub tworzywo użyte do osłony linek jest odporne na tarcie. Zazwyczaj umieszczane są one na ograniczonej przestrzeni, dlatego istnieje możliwość stykania się ich z sąsiednimi podzespołami.

Linki do maszyn rolniczych o dużym przekroju, używane w podzespołach, zazwyczaj powinny mieć swoją ustaloną sztywność. Muszą być wytrzymałe na działanie dosyć dużych naporów. Niejednokrotnie właśnie z tego powodu wzmocnione są dodatkowym pancerzem stalowym lub specjalnym twardym tworzywem, które uniemożliwia odginanie się linki lub cięgła. Jednak linki cienkie, używane na przykład w szybkościomierzach czy obrotomierzach, muszą być nie tylko wytrzymałe, ale również giętkie, ponieważ pracują one bezustannie, przenosząc moment obrotowy.

W maszynach rolniczych najważniejsze linki to te do zmiany biegów, linki hydrauliki i sterowania, sprzęgła, gazu, gaszenia silnika, rewersu i wałka odbioru mocy. Ich sprawne działanie to idealna praca maszyny rolniczej.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz