Materiał Partnera

Zastosowanie łańcuchów rolkowych.

Zastosowanie łańcuchów rolkowych.

W maszynach, które są wykorzystywane w maszynach, zakładach przemysłowych i do produkcji różnego rodzaju artykułów, znajduje się wiele elementów odpowiedzialnych za ich sprawne oraz wydajne działanie. Jednymi z nich są łańcuchy rolkowe. Znajdują one zastosowanie w ogromnej liczbie sprzętów, między innymi dlatego, że dostępnych jest ich wiele rodzajów. Czym są łańcuchy rolkowe? Gdzie się je wykorzystuje?

Łańcuchy rolkowe – co to takiego?

Łańcuch rolkowy to konstrukcja stworzona z ogniw zewnętrznych i wewnętrznych. Ułożone są one naprzemiennie. Nazwa łańcucha pochodzi od tego, że ma on dodatkową rolkę. Rolka ta obraca się swobodnie i niezależnie od tulejki, która jest umieszczona na sworzniu. Dzięki temu łańcuch rolkowy jest przeznaczony do długiej i intensywnej eksploatacji – jest wytrzymały, a uzębienia koła nie niszczą się szybko.

Można spotkać łańcuchy rolkowe:     

  • napędowe – te popularne łańcuchy można zobaczyć chociażby w rowerze. Ich zadaniem jest poprzenoszenie napędu z jednego elementu na drugi, a konkretnie z koła napędzającego na koło napędzane. Występują one w wersji ze stali nierdzewnej, czarnej, hartowanej i mogą być niklowane lub cynkowane
  • łańcuchy transportowe – to duża grupa łańcuchów rolkowych. Wyposaża się je w nakładki i zbieraki, tak aby mogły służyć do transportowania towarów
  • rolkowe z pustym sworzniem – są to łańcuchy transportowe. Można je łatwo modyfikować, aby były przystosowane do transportowania różnego rodzaju artykułów.

Łańcuchy rolkowe – wszechstronne zastosowanie

Łańcuchy rolkowe odgrywają ogromną rolę w wielu działach gospodarki.

"Łańcuchy rolkowe napędowe są szeroko stosowane w maszynach rolniczych głównie w kombajnach, prasach, wozach paszowych. Ze względu na wyjątkowo niekorzystne warunki pracy w rolnictwie, do każdego zastosowania należy dobrać odpowiedni łańcuch. W maszynach rolniczych właściwie niemal zawsze powinno się używać łańcuchów wzmocnionych typu HV lub HSP, które zapewniają długą i bezawaryjną pracę dzięki odpowiedniej konstrukcji i specjalnym procesom produkcji. Zastosowania  w przemyśle wymagają również dobrania odpowiednich łańcuchów rolkowych do warunków pracy oraz żądanego czasu bezawaryjnej pracy między przeglądami lub remontami linii produkcyjnych” – mówi specjalista z firmy RAI-BUD.

Ze względu na fakt, że łańcuchy rolkowe mogą być wyposażone w chwytaki czy nakładki, chętnie korzysta z nich branża spożywcza. Są one często wykonywane ze stali nierdzewnej, tak aby zagwarantować jak najwyższe standardy czystości – na przykład podczas pakowania produktów. Dodatkowo substancje stosowane do ich smarowania muszą być bezpieczne dla człowieka oraz przeznaczone do bezpośredniego kontaktu z żywnością.

Zarówno łańcuchy napędowe, jak i transportowe są używane w przemyśle petrochemicznym i w branży wydobywczej. Jednak, ze względu na poddawanie ich dużym obciążeniom, muszą być wykonane w specjalny sposób.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz