Materiał Partnera

Zastosowanie kamienia naturalnego w wykończeniu wnętrz

Zastosowanie kamienia naturalnego w wykończeniu wnętrz

Choć potrafimy tworzyć coraz więcej nowych materiałów o przeróżnych właściwościach, w aranżacji wnętrz wciąż bardzo chętnie stawiamy na to, co oferuje nam natura. Kamień naturalny jest jednym z materiałów, który wciąż nie przestaje nas zachwycać swoją oryginalnością i elegancją, bogactwem kolorów i faktur. W aranżacji wnętrz kojarzymy go przede wszystkim z kuchnią, jednak możemy wykorzystywać go w każdym pomieszczeniu. Jakie jest popularne zastosowanie kamienia naturalnego w wykończeniu wnętrz?

Marmur i granit dekoracyjny

Marmur określany jest jako najszlachetniejszy materiał rzeźbiarski i zdobniczy, który charakteryzuje się bardzo małą nasiąkliwością oraz dużą odpornością na różnego rodzaju warunki atmosferyczne, dlatego z powodzeniem może być stosowany wewnątrz, jak i na zewnątrz. To kamień, który znajduje szerokie zastosowanie w łazienkach – wykonuje się z niego eleganckie blaty łazienkowe, które świetnie komponują się z ceramiką w różnych kolorach, a także z metalem. Trudno jednoznacznie scharakteryzować marmur pod względem jego wyglądu, ponieważ odmian tego kamienia jest naprawdę wiele. Dostępne są w kolorach bieli i szarości, zieleni, brązu, beżu, czy czerni. Marmurem możemy z powodzeniem obkładać ściany, tworzyć obudowy kominkowe, parapety, czy schody. Kolejny kamień naturalny wykorzystywany w wykończeniu wnętrz to granit. W przypadku tego kamienia również mamy bardzo szeroki wybór w kolorystyce. Tworzy się z niego płytki, które świetnie sprawdzają się do wykończenia ścian wewnętrznych i zewnętrznych, parapety, które wyglądają zdecydowanie atrakcyjniej od metalowych i plastikowych elementów, blaty kuchenne i łazienkowe, schody i posadzki.

Trawertyn i produkty z kamienia naturalnego

Trawertyn to odmiana martwicy wapiennej – występuje zwykle w kolorze białym, z uwarstwieniami koloru żółtego lub lekko czerwonawego. Kamień ten wykorzystywany jest przede wszystkim na obudowy kominów, parapety lub elewacje ścienne – mówi nam przedstawiciel firmy MARWEN G.W. z Andrespolu

Trawertyn ma porowatą fakturę, jest pełen naturalnych żłobień, co dodaje mu uroku, jest jednak materiałem chłonnym, dlatego nie jest polecany do wykończenia łazienek i kuchni. Na blaty łazienkowe i kuchenne sprawdzi się natomiast aglomarmur, który jest konglomeratem składającym się z odłamków skalnych, spajanych za pomocą specjalistycznych żywic w całość. Nie jest to kamień naturalny, ale produkt z kamienia naturalnego, dlatego prezentuje się równie ciekawie. Występuje w bardzo zróżnicowanej gamie kolorystycznej. Podobnie jest ze spiekami kwarcowymi z naturalnych materiałów, np. iłów łupkowych, skał granitowych i pigmentów ceramicznych. Płyty ze spieków kwarcowych są ekologiczne i nie emitują żadnych substancji do środowiska. Ich zastosowanie zależy właściwie wyłącznie od pomysłu architekta, ponieważ można je dowolnie przycinać i nadawać im pożądane kształty. To samo możemy powiedzieć o kwarcogranicie, materiale wykonanym w ponad 90% z naturalnego kwarcu. To materiał szczególnie polecany w kuchniach i łazienkach.

Na koniec warto wspomnieć, że do dekoracji ekskluzywnych wnętrz architekci chętnie sięgają także po onyks – kamień półszlachetny, który kojarzy nam się przede wszystkim z biżuterią. Onyksy należą do skał rzadkich i nie najtańszych, jednak naprawdę warto im się przyjrzeć. Na rynku dostępne są sztuczne onyksy, produkowane na bazie agatów. To kamienie, które przepuszczają światło – podświetlając je, można uzyskać bardzo ciekawe efekty.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz