Materiał Partnera

Zastosowanie i możliwości wózków widłowych

Zastosowanie i możliwości wózków widłowych

Nie będzie chyba przesadą stwierdzenie, że wózki widłowe podbiły różne branże przemysłu. Są już wszędzie – w supermarketach, zakładowych magazynach, na placach budowy – ich zastosowanie jest uniwersalne. Operatorzy wózków widłowych to z kolei bardzo pożądani pracownicy. Przyjrzyjmy się powodom, dla których wykorzystanie tych maszyn jest tak powszechne.

Rodzaje wózków widłowych

Właściwą nazwą wózków widłowych są wózki jezdniowe podnośnikowe. To pojazdy mechaniczne o prostej budowie i obsłudze. Ze względu na napęd wyróżniamy wózki spalinowe, gazowe oraz elektryczne, wszystkie mają swoje optymalne zastosowanie. Natomiast z uwagi na funkcję możemy wyszczególnić wózki naładowne – wyłącznie do transportu poziomego, podnośnikowe – nie tylko przewożą, ale mogą też podnosić ładunek, boczne – ich konstrukcja umożliwia załadunek boczny, unoszące – podnoszą ładunek, jednak tylko na tyle, by móc go przewieźć, ciągnikowe – służą do holowanie przyczep oraz skrętne – możliwość skręcania wideł ułatwia ładowanie.

Sprzedażą, a także serwisem wózków widłowych zajmują się wyspecjalizowane firmy, takie jak ZDM Soszyński.

Praca wózkiem widłowym

Wózki widłowe mają uniwersalne zastosowanie. Doskonale sprawdzą się na otwartych placach budowy, jak i zamkniętych pomieszczeniach różnych rozmiarów, w tym także magazynach. Wraz z rozwojem technologii wykorzystywanych w ich konstrukcji, rosną też możliwości pojazdów. Nie ograniczają się one wyłącznie do przewożenia towarów z miejsca na miejsce, ale pomagają usprawnić pracę.

Wózki o napędzie spalinowym najlepiej sprawdzą się na otwartych placach budowy – tam będzie można w pełni wykorzystać ich moc i odporność na obciążenia. Wózki widłowe gazowe są wszechstronne – mogą być używane zarówno na otwartej przestrzeni, jak i w pomieszczeniach. Kryterium ich wyboru jest szybkość, z jaką chcemy wykonywać pracę. Wózki elektryczne pozwalają na manewrowanie w małych przestrzeniach, na przykład między towarami składowanymi w magazynie.

Ważne jest, aby dopasować typ pojazdu do jego planowanego przeznaczenia. Zła eksploatacja będzie skutkować szybszym zużywaniem, a w konsekwencji koniecznością naprawy wózków widłowych.

Obsługa wózka widłowego

Przed rozpoczęciem pracy na stanowisku operatora konieczne jest posiadanie odpowiednich uprawnień wydawanych przez Urząd Dozoru Technicznego. Bez względu na to, jak prosta jest ich konstrukcja, wózki widłowe to nadal pojazdy, których prowadzenie i użytkowanie wiąże się z przestrzeganiem licznych zasada bezpieczeństwa i higieny pracy.

Opracowanie:
Siedlce, Starzyńskiego 4
tel. 606 111 695
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz