Artykuł sponsorowany

Zasady rozsądnej suplementacji diety

Zasady rozsądnej suplementacji diety
Suplementy diety jako nieobojętne dla naszego zdrowia – dostarczają bowiem wpływających nań makro- i mikroelementów, witamin itp. – mogą być sprzedawane w naszym kraju wyłącznie za zgodą Głównego Inspektora Sanitarnego. Nie są jednak lekami. W związku z tym, niestety sporo osób zapomina, że nie wolno ich przyjmować bez żadnych ograniczeń, niezależnie od tego, czy suplement ma postać płynu, proszku do rozpuszczania w wodzie, kapsułek czy tabletek.

Jak więc stosować suplementy diety z głową? Po pierwsze, warto sobie zdawać sprawę, że kuracja nimi to – no właśnie: kuracja. Trwająca kilka tygodni, najwyżej miesięcy. W suplementacji diety należy stosować przerwy. Pamiętajmy też, że nie ma ona sensu (a czasem może nawet zaszkodzić!), jeśli nie cierpimy na żadne niedobory.

Wyznaczyć cel

Na wstępie zadajmy więc sobie pytanie, czemu stosowanie suplementów ma służyć. Być może chcemy wzmocnić naszą odporność w jesienno-zimowym sezonie zachorowań na przeziębienie i grypę, poprawić stan skóry, paznokci i włosów na wiosnę albo wspomóc kurację odchudzającą. Jeśli mamy jasno określony cel, sięganie po suplementy diety będzie działaniem świadomym, rozsądnym, a w związku z tym też wręcz wskazanym.

Co za dużo, to niezdrowo

Planując przyjmowanie większej liczby specyfików, lepiej skonsultować ten pomysł z lekarzem. W różnych preparatach potrafią bowiem powtarzać się te same substancje, a to z kolei rodzi ryzyko ich przedawkowania. Poza tym nawet jeśli wszystkie stosowane przez nas suplementy zasadniczo różnią się składem, to w dużych ilościach wciąż mogą stanowić niemałe obciążenie dla wątroby i układu pokarmowego.

W porozumieniu z lekarzem

W zależności od naszego wieku i stanu zdrowia, różne może być też zapotrzebowanie na poszczególne składniki obecne w suplementach diety. Poza tym jeśli przyjmujemy jakieś leki na stałe, powinniśmy to uwzględnić w naszym planie suplementacji.

Konsultacja ze specjalistą w tej sprawie pozwoli uniknąć szkodliwych interakcji, a także sytuacji, w których działanie stosowanych preparatów zostanie wzajemnie zniesione – tłumaczy przedstawiciel prowadzącego sprzedaż m.in. suplementów sklepu Almamed.

Pamiętajmy, że suplementacja diety nie zwalnia nas z obowiązku dbania o urozmaicony jadłospis, a w przypadku środków wspomagających odchudzanie – z przyjmowania mniejszych ilości kalorii w pożywieniu i podejmowania regularnej aktywności fizycznej. Suplementy to nie „magiczne pigułki”, które rozwiążą cały problem za nas. Jeśli mimo ich stosowania nie zauważymy jednak żadnej poprawy, koniecznie zgłośmy się do lekarza, ponieważ może się okazać, że problem ten wymaga podjęcia bardziej radykalnych działań.

Oceń artykuł (2)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz