Artykuł sponsorowany

Zalety pianki poliuretanowej

Zalety pianki poliuretanowej

Pianka poliuretanowa jest szeroko wykorzystywana w wielu gałęziach przemysłu. Swoją popularność materiał ten zawdzięcza cennym właściwościom, jakie posiada. W zależności od potrzeb danej branży dostępne są różne rodzaje pianek. W naszym artykule podpowiadamy, jakie typy pianek poliuretanowych stosowane są najczęściej i jakimi zaletami się one wyróżniają.

Pianka poliuretanowa elastyczna tapicerska

Pianka ta określana również jako Typ T znajduje swoje zastosowanie w takich branżach jak meblarska, odzieżowa czy kosmetyczno-chemiczna. Materiał ten wykorzystywany jest do produkcji materacy, poduszek oraz zagłówków i podłokietników. Stanowi także świetny materiał na poduszki naramienne w ubraniach oraz różnego rodzaju myjki i zmywaki. Ponadto elastyczna pianka poliuretanowa (Typ T) używana jest również do produkcji elementów wózków inwalidzkich i przekładek przemysłowych.

Pianka elastyczna tapicerska dostępna jest w wielu kolorach i wyróżnia się wysokim stopniem wytrzymałości na wysokie i niskie temperatury. W trakcie użytkowania nie traci szybko swojej sztywności, stabilne wymiary to jej znak rozpoznawczy. Do jej produkcji nie są wykorzystywane metale ciężkie i jest całkowicie bezpieczna dla użytkowników. Nie wykazuje się aktywnością na działanie czynników biopatogennych. Kolejną cenną właściwością pianki poliuretanowej elastycznej (Typ T) jest przepuszczalność powietrza, którą zapewniają jej otwarte komórki. Ponadto materiał ten charakteryzuje bezpyłowa i higieniczna obróbka.

Pianka poliuretanowa elastyczna wtórnie spieniana

Pianka tego rodzaju oznaczana jako Typ R posiada zalety zbliżone do wyżej opisanej pianki tapicerskiej (Typ T). Podobne jest również ich zastosowanie. Elastyczne poliuretanowe pianki wtórnie spieniane są wykorzystywane do produkcji elementów mebli tapicerowanych, w których istotnym parametrem jest podwyższona gęstość. Mowa tutaj o wypełnieniach, materacach, zagłówkach itp. Pianka elastyczna (Typ R) stosowana jest także do tworzenia sportowych materacy, ochraniaczy i mat. Służy również jako materiał na przekładki amortyzacyjne stosowane podczas transportu szkła. Wreszcie materiał ten wchodzi w skład takich elementów sprzętu rehabilitacyjnego jak m.in. wałki czy półwałki.

Pianka poliuretanowa sztywna

Pianka sztywna inaczej określana jako Typ PUR dostępna jest w formie płyt, granulatu oraz pyłu.
Jak wyjaśnia ekspert, nasz rozmówca z firmy JAG, która specjalizuje się w produkcji poliuretanowych pianek: Nasze płyty z pianki PUR doskonale sprawdzają się jako materiał termoizolacyjny. Nic dziwnego ich współczynnik przewodzenia cieplnego jest bowiem najniższy spośród dostępnych na polskim rynku. W ten sposób zyskujemy skuteczną i możliwie cienką warstwę izolacji, która sprawdzi się na takich powierzchniach jak podłogi, ściany, stropy, stropodachy czy dachy. Stanowi ona także dobry materiał na rdzeń płyt warstwowych. Ponadto wykorzystywana może być wykorzystywana w branżach motoryzacyjnej, chłodniczej oraz stoczniowej.

Tam, gdzie użycie płyt jest niemożliwie, a ściślej w miejscach trudnodostępnych, stosuje się granulat z pianki PUR. Dostępny jest jeszcze pył ze sztywnej pianki PUR, który m.in. wchodzi w skład popularnych past BHP.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz