Artykuł sponsorowany

Zalety ogrzewania podłogowego

Zalety ogrzewania podłogowego

Ogrzewanie podłogowe jest coraz popularniejsze wśród inwestorów indywidualnych. System ten jest bardzo wydajny, energooszczędny i proekologiczny. Znacznie ogranicza wydatki na ogrzanie domu, gwarantując wysoki komfort ciepły. Jedynymi minusami tejże technologii są wysokie koszty inwestycji, która po kilku latach się zwraca, a także konieczność ułożenia przewodów przed wykonaniem posadzki. Jakie wyróżnia się zaś zalety podłogówki?

Czym jest ogrzewaniem podłogowe?

Ogrzewanie podłogowe to system centralnego ogrzewania, który zamiast pionowych grzejników ogrzewa dom na całej powierzchni posadzki. Staje się one zatem swoistym wielkopowierzchniowym grzejnikiem. By stworzyć zaś ogrzewanie podłogowe, należy wykonać sieć przewodów, które umieszczane są w wylewce podłogowej i przykrywane wykończeniem posadzkowym. Rury układane są najczęściej pętlowo, pętlowo-brzegowo, a także meandrowo. Rozwiązań jest zatem wiele. Jak zaś zasilane jest ogrzewanie podłogowe?

Instalacja może być podłączona pod różne technologie grzewcze. Rekomendowane są jednak te innowacyjne: pompy wodne powietrze-woda, kotły retortowe z podajnikami na ekopellet, kotły gazowe kondensacyjne. O innowacyjne technologie grzewcze i sanitarne warto pytać specjalistów USŁUG HYDRAULICZNNYCH ADAMA ELAKA. Firma ta specjalizuje się bowiem w instalacjach C.O. i C.W.U., a także w przeglądach kanalizacyjnych i udrażnianiu przewodów.


Energooszczędność – inwestycja w niskie rachunki

Stosowanie ogrzewania podłogowego pozwala znacznie obniżyć rachunki grzewcze, zwłaszcza przy dobrym źródle ciepła oraz w budynku z wentylacją z rekuperacją i bardzo szczelnymi oknami. Dzieje się tak m.in. dzięki równomiernemu rozmieszczeniu ciepła, które rozchodzi się na powierzchni całej podłogi. Pozwala to obniżyć temperaturę ogrzewania nawet o 2 stopnie Celsjusza, co właśnie wpływa na niższe rachunki.

Podkreślić również warto to, że technologia podłogówek wymaga zasilania niską temperaturą czynnika grzewczego – wystarczy 45 stopni Celsjusza, czyli o około 15 stopni mniej niż przy kaloryferach.

Komfort cieplny i przyjemny mikroklimat

Podłogówka sprzyja tworzeniu się przyjemnego mikroklimatu, zwłaszcza jeśli współpracuje z wentylacją mechaniczną. Jest to rozwiązanie idealne dla osób cierpiących na astmę. Powietrze nie jest bowiem przesuszone, ciepło promieniuje w całej przestrzeni, nie ucieka pod sufit oraz nie powoduje wirowania kurzu w powietrzu. Osoby korzystające z ogrzewania podłogowego chwalą również komfort użytkowy. Technologia ta jest optymalna dla organizmu człowieka i rozkładu temperatury w ciele.

Brak grzejników, czyli brak problemów z wykończeniem wnętrz

Grzejniki są niekiedy zmorą inwestorów remontujących bądź budujących dom. Niestety w dużej mierze od ich położenia zależy cała estetyka pomieszczenia. Przy podłogówce ten problem nie istnieje. Brak grzejników pozwala na swobodną aranżację przestrzeni bez obawy zasłonięcia źródła ciepła i akumulacji go w jednym miejscu. Salon, jadalnia, pokoje czy łazienka bez grzejników mogą również stać się bardziej przestronne. 

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz