Artykuł sponsorowany

Zaburzenia mowy - metody leczenia, terapia taktylna

Zaburzenia mowy - metody leczenia, terapia taktylna

Z pewnością każdy zdaje sobie sprawę z tego, jak ważna jest mowa. To właśnie dzięki niej można w łatwy sposób porozumiewać się z innymi. Niestety niektóre osoby muszą zmagać się z zaburzeniami mowy. Problemy te mogą być spowodowane przez wiele różnych czynników. Nie zmienia to jednak faktu, że w znaczący sposób utrudniają normalne funkcjonowanie. Z naszego artykułu można dowiedzieć się, jakie są przyczyny zaburzeń i metody leczenia.

Jakie są rodzaje zaburzeń mowy?

Na początku trzeba zaznaczyć, że jest wiele różnych zaburzeń mowy. Jednym z często spotykanych jest jąkanie. Zazwyczaj jednak nie utrudnia komunikacji w znaczącym stopniu. Oczywiście są także inne, groźniejsze zaburzenia. Nie ma jednak jednej przyczyny, która byłaby odpowiedzialna za wszystkie przypadłości. Jak można się domyślić nie więc też jedynej skutecznej metody leczenia problemów z wymową. W niektórych przypadkach sprawdzi się wizyta u logopedy, a w innych neurosensoryczna terapia taktylna. Warto dodać, że do najczęstszych zaburzeń mowy należą, chociażby:

  • Afazja,
  • dyslalia,
  • dysfonia,
  • alalia,
  • afonia,
  • parafazja,
  • seplenienie,
  • apraksja,
  • anartria,
  • oligofazja.

Najczęstsze przyczyny

Jest wiele przyczyn, które odpowiadają za zaburzenia mowy. W wielu przypadkach są to wady wrodzone. Jednak równie często problemy z mówieniem pojawiają się już w dorosłym życiu. Mogą być wynikiem np. problemów psychologicznych, nowotworów lub chorób.

Zaburzenia z wymową często obecne są u osób z autyzmem i schizofrenią. Ponadto pojawiają się wskutek uszkodzeń narządów słuchu, układu nerwowego lub kory mózgowej. Jedną z przyczyn tych zaburzeń może być także udar mózgu. Niestety wciąż nie są to wszystkie możliwe przyczyny, które mogą powodować zaburzenia mowy.

Leczenie zaburzeń mowy

W momencie, gdy pojawią się pierwsze oznaki świadczące o zaburzeniach mowy, należy udać się na konsultację do lekarza. Jeżeli będzie to możliwe, to ustali on podłoże problemu i rozpocznie leczenie. W przypadku niektórych wad najlepszym rozwiązaniem będą regularne wizyty u logopedy i wykonywanie zaleconych ćwiczeń. Bardzo często z takiego rozwiązania korzystają dzieci i dorośli, którzy mają problem z jąkaniem lub seplenieniem.

Czasami najskuteczniejszą opcją będzie wizyta u psychologa lub psychoterapeuty. Dotyczy to oczywiście zaburzeń wynikających z problemów psychologicznych. Natomiast osoby po udarze mózgu, które mają problem z mówieniem, mogą skorzystać z różnych rehabilitacji lub terapii.

Terapia neurotaktylna


Terapia taktylna oparta jest świetnym rozwiązaniem dla osób po udarze mózgu. Z pewnością jednak niewiele osób słyszało o tej technice. W praktyce jest to bardzo proste, gdyż terapia opiera się na masażu i stymulacji skóry. Dzięki takim zabiegom receptory skóry zostają pobudzone. W efekcie u pacjenta zwiększa się również świadomość własnego ciała oraz aktywowane zostają funkcję mózgowe. Terapia neurotaktylna jest metodą relaksującą. Stosuje się ją w przypadku różnych deficytów rozwojowych jak np. zaburzenia mowy.

Jeżeli lekarz wyrazi zgodę na terapię taktylną, to pozostaje jedynie poszukać osoby, która ją przeprowadzi. Warto wybrać profesjonalną firmę Fika Izabela Dziedzińska. Wówczas można być pewnym, że terapia naturalna zostanie wykonana w należyty sposób przez specjalistów. Z terapii mogą korzystać zarówno dzieci, jak i dorośli.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz