Materiał Partnera

Zabezpieczenie dachów przed wilgocią papą termozgrzewalną

Zabezpieczenie dachów przed wilgocią papą termozgrzewalną

Newralgicznym punktem konstrukcji każdego domu jest właściwe zabezpieczenie dachu przed przeciekaniem. Jest to istotne zwłaszcza w porze mokrej, jesienno – zimowej, gdzie dni z opadami jest stosunkowo często, a wiatr i mróz dodatkowo potęgują przenikanie wilgoci przez wszelkie nieszczelności. W przypadku niektórych prac budowlanych, wykonywania pokryć dachowych, najlepszym rozwiązaniem, jest zastosowanie papy termozgrzewalnej. Zobaczmy, o czym trzeba pamiętać przy wyborze tego rodzaju zabezpieczania pokryć dachowych?

Układanie papy termozgrzewalnej wymaga stosowania odpowiednich zasad montażu oraz przestrzegania zasad BHP z kilku względów:

  • Po pierwsze, mamy do czynienia z pracą na wysokościach, czasem dodatkowo na powierzchni o dość dużym spadku,

  • Po drugie, do prac musimy użyć palników, butli z gazem, co zawsze zwiększa ryzyko pożaru i wymaga stosowania dodatkowych zabezpieczeń miejsca pracy

  • Po trzecie, zły dobór techniki układania papy może skutkować jej nieszczelnością i oczywistym przeciekaniem wody, zniszczeniem dobytku wewnątrz pomieszczeń pod dachem.

Czym jest nowoczesna papa termozgrzewalna?

Jest to zwinięta na rolkę gruba masa asfaltowa o dużej gramaturze (odmiana papy), używana do termoizolacji podłoża. Coraz częściej wypiera tradycyjną papę układaną na lepik i stosuje się do:

  • Wykonywania pokryć dachowych,

  • Izolacji fundamentów,

  • Hydroizolacji tarasów, balkonów itp.

Zbudowana jest z kilku warstw, które odpowiadają za jej trwałość, odporność na ciężkie warunki atmosferyczne, promieniowanie UV. Chcąc wykonać hydroizolację dachu przy użyciu tego rodzaju papy bitumicznej, ważne jest powierzenie prac montażu papy termozgrzewalnej specjalistycznej firmie. Dzięki odpowiedniemu doświadczeniu, wiedzy merytorycznej dobierze ona rodzaj użytej papy do izolacji dachu odpowiednio do miejsca przeznaczenia. Przykładem firmy, która ma doświadczenie w wykonywaniu tego typu zleceń, jest firma dekarska Arko-Dach z Ostrzeszowa.

Jak przeprowadzić prawidłowy montaż pap bitumicznych termozgrzewalnych?

W przypadku tego rodzaju izolacji dachu ważne jest dokładne przestrzeganie zasad montażu, klejenia papy termozgrzewalnej. W przypadku różnych rodzajów pap bitumicznych w rolkach temperatura otoczenia może być różna i może wahać się od 0 do 5 °C, oczywiście nie ma mowy o układaniu papy w deszczowe, bądź wietrzne dni.

Dach do montażu papy musi być odpowiednio przygotowany, dlatego zaleca się przed pracami układania papy termozgrzewalnej:

  • Dokonanie gruntownego przeglądu dachu

  • W razie konieczności wykonanie szczelin wentylacyjnych

  • Wykonanie robót dekarskich, jak wstępne obróbki detali, np. świetlików

  • Dokonanie dokładnych pomiarów dachu, poziomów osadzenia wpustów dachowych, spadków i ilość przerw dylatacyjnych, miejsc osadzenia wpustów, co wpływa na ilość zużytego materiału i sprawny przebieg prac.

Sposób układania papy zależy od pochylenia połaci, warto jednak pamiętać, że kolejne pasy winny być układane z kierunkiem spływania wody, zgodnie z kierunkiem wiatru.

Opracowanie:
Ostrzeszów, Harcerska 3 lok. 2
tel. 695 770 711
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz