Artykuł sponsorowany

Z jakich elementów zbudowany jest dach domu jednorodzinnego? Usługi dekarskie Mateusz Sobczak

Z jakich elementów zbudowany jest dach domu jednorodzinnego? Usługi dekarskie Mateusz Sobczak

Dach często określany jest jako zwieńczenie całego domu jednorodzinnego. Stanowi nie tylko atrakcyjną wizytówkę domu, lecz również zabezpieczenie przed warunkami atmosferycznymi jak np. opady deszczy, grady i śniegu, wiatr i słońce. By cała konstrukcja dachu mogą dobrze funkcjonować, konieczne jest współgranie ze sobą wielu elementów, które na pierwszy rzut oka nie są widoczne. Zatem z czego konkretnie złożony jest dach?

Czym jest więźba i membrana dachowa?

Chyba każdy z nas kiedyś słyszał o takiej rzeczy jak więźba dachowa. Stanowi ona szkielet dachu, znajdujący się pod pokryciem dachowym. Więźbę wykonuje się z drewna, a jej głównym zadaniem jest przenoszenie ciężaru pokrycia dachowego na ściany obiektu budowlanego. Element ten może charakteryzować się rozmaitą budową i kształtem, ponieważ te czynniki dostosowuje się do planowanego pokrycia dachowego. Stworzenie solidnej więźby dachowej umożliwia rozłożenie ciężaru w postaci np. dachówek lub zalegającego śniegu, dzięki czemu dom się nie zapada. Jednymi z najważniejszych elementów więźby dachowej są krokwie pochyłe.

Kolejna część dachu to membrana dachowa, która jest odpowiedzialna za ochronę przed wodą i działaniem wilgoci. Membrana kładziona jest na więźbę dachową. Jak mówi specjalista z firmy oferującej Usługi dekarskie Mateusz Sobczak z Brudzewa:

Poza wspomnianą wcześniej funkcją, ten element dachu sprawia, że cała konstrukcja dachowa ma dłuższą żywotność, a do tego zwiększa się komfort wewnątrz domu. Membrana dachowa zwykle jest mocowana bezpośrednio do więźby, aczkolwiek w przypadku połaci o niskim kącie nachylenia wykonanej, mocuje się ją na sztywnym poszyciu, czyli pełnym deskowaniu.

Firma Mateusza Sobczaka oferuje usługi dekarskie dla mieszkańców Brudzewa i okolic. Montuje konstrukcje dachowe, drewniane lub stalowe, wznosząc solidne więźby zabezpieczone odpowiednimi foliami, membranami, materiałami dociepleniowymi oraz izolacjami. Dekarze firmy doradzają Klientom w wyborze wytrzymałych pokryć dachowych, takich jak tradycyjne dachówki ceramiczne i betonowe, blachodachówka, blacha trapezowa i materiały bitumiczne. Wykańczają dachy płaskie lub spadziste, a także zajmują się montażem okien i rynien oraz obróbkami blacharskimi.

Pokrycie dachowe i pozostałe elementy dachu

Jeśli konstrukcja dachu wraz z membraną są już wykonane, przyszedł czas na położenie pokrycia dachowego. Popularne są m.in. dachówki ceramiczne i cementowe, jednak zanim trafią one na dach, konieczne jest przygotowanie konstrukcji pozwalającej na ich mocowanie. W tym celu niezbędne jest wykonanie kontrłat i przecinających się z nimi pod kątem prostym łat. Po ich stworzeniu można rozpocząć układanie dachówek. Elementy skrajne zwykle przytwierdza się do łat, co gwarantuje im stabilność. Zaleca się przytwierdzanie mniej więcej co trzeciej dachówki, a w miejscach, gdzie występują silne wiatry lub kąt nachylenia dachu jest duży, potrzebne może okazać się mocowanie każdej dachówki. Pozostałe dachówki wystarczy układać bez dodatkowego mocowania, ponieważ utrzymują się one na dachu dzięki swojemu ciężarowi własnemu.

Na dachach widoczne są także dodatkowe elementy, które mogą pełnić wiele rozmaitych funkcji. Jednym z takich elementów może być kominek dachowy służący do zapewnienia odpowiedniej wentylacji pomieszczeń pod dachem. Koleje części dachu to np. stopnie i ławy kominiarskie, dzięki którym łatwiej i bezpieczniej jest przemieszczać się po dachu w celu dokonania napraw lub prac konserwacyjnych. Jednym z niewidocznych elementów jest taśma podgąsiorowa, która ma za zadanie zapewnić szczelność kalenicy, czyli miejsca zbiegu dwóch połaci dachu.

Opracowanie:
Brudzew, Szkolna 8
tel. 513 170 895
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz