Artykuł sponsorowany

Z gruntu ciepło – U Daniela. Odwierty pod pompy ciepła z kolektorem pionowym

Z gruntu ciepło – U Daniela. Odwierty pod pompy ciepła z kolektorem pionowym

Pompy ciepła to niezwykle popularne rozwiązanie zapewniające komfort termiczny w naszych domach, które od wielu lat systematycznie zyskuje coraz większe grono zwolenników. Wpływ na popularność tej technologii ma szereg jej niewątpliwych zalet, z których wspomnieć należy o ekologii, bezpieczeństwie i komforcie użytkowania oraz stosunkowo niedrogiej eksploatacji. Warto przy tym pamiętać, że współczesny rynek oferuje różnorodne pompy ciepła, z których na szczególną uwagę zasługują pompy gruntowe z kolektorem pionowym.       

Kilka słów o pompach gruntowych

Pompy ciepła, stosowane w ramach domowych systemów grzewczych, pełnią taką samą rolę jak tradycyjne piece i kotły węglowe, gazowe czy elektryczne, a co za tym idzie ich zadaniem jest zasilanie w ciepło domowej instalacji centralnego ogrzewania oraz przygotowanie ciepłej wody użytkowej. Warto jednak pamiętać, że w przeciwieństwie do tradycyjnych systemów grzewczych, które wytwarzają ciepło wykorzystując różnego rodzaju paliwa, pompy ciepła nie produkują energii cieplnej, a jedynie pobierają ją z otoczenia. W przypadku pomp gruntowych urządzenia te odbierają i przetwarzają ciepło pochodzące z ziemi przy pomocy specjalnego wymiennika umieszczonego w gruncie.

Wykorzystywane w tym przypadku technologie wymagają ingerencji w podłoże działki i można podzielić je na rozwiązania działające w oparciu o:

  • kolektory pionowe – stosowane zazwyczaj przy działkach niewielkich i tych o nieregularnym kształcie. W tym przypadku wymagane jest wykonanie odwiertów w gruncie, umożliwiających instalację wymienników,

  • kolektorów poziomych - zalecanych dla właścicieli większych działek. Instalacja tego typu systemów nie wymaga co prawda wiercenia w gruncie, gdyż wymiennik umieszcza się tuż pod ziemią, ale poziomy kolektor zajmuje powierzchnię działki o wielkości ok. 150% powierzchni domu. Dodatkowo należy pamiętać, że choć jest to rozwiązanie tańsze, to wymiennik poziomy korzysta głównie z ciepła pochodzącego ze słońca i wód opadowych (rury znajdują się zbyt płytko, by ciepło z wnętrza ziemi miało większe znaczenie).

Kolektor pionowy – technologia i procedury

W przypadku pomp gruntowych kolektory, zarówno pionowy jak i poziomy, stanowią tzw. źródło dolne, czyli rodzaj akumulatora pobierającego ciepło z gruntu. Nie da się przy tym ukryć, że wymiennik pionowy to rozwiązanie droższe do założenia, jednakże należy pamiętać, że stawia on dużo mniejsze wymagania wobec wielkości działki, a dodatkowo jego montaż wiąże się z mniejszą ingerencją w jej powierzchnię. Jest to też rozwiązanie lepsze pod względem eksploatacyjnym, co wynika ze stabilnej temperatury gruntu na większych głębokościach. Niemniej jednak w przeciwieństwie do instalacji kolektora poziomego, którego montaż na własnym gruncie nie podlega regulacjom prawnym, umiejscowienie na działce kolektora pionowego precyzują przepisy prawa geologicznego i górniczego. Mówią one, że inwestor ma obowiązek przedstawić staroście plan robót geologicznych (można je rozpocząć, jeśli w ciągu 30 dni starosta nie wniesie uwag), zaś wiercenia mogą być wykonywane tylko przez specjalistów dysponujących odpowiednimi narzędziami i kwalifikacjami, np. przez fachowców z firmy U Daniela. Wymienniki (czyli rury polietylenowe zakończone sondą, w których krąży glikol) montowane są w odwiertach, których głębokość może sięgać nawet powyżej 100 m, przy czym dobierając głębokość należy wziąć pod uwagę kilka aspektów, takich jak ilość energii potrzebnej do uzyskania z gruntu, dostępność miejsca na działce oraz względy ekonomiczne. Niezwykle istotne jest również odpowiednie rozmieszczenie sond, a co za tym idzie minimalna odległość między odwiertami powinna wynosić:

  • 6 m dla długości sond poniżej 70 m,

  • 8 m dla długości sond od 70 do 100 m,

  • min. 8% głębokości odwiertu dla długości sond powyżej 100 m.

Właściwe rozmieszczenie odwiertów uniemożliwi nadmierną eksploatację dostępnych zasobów ciepła oraz zapewni regenerację sond w okresie letnim. Eksperci z firmy U Daniela dysponują sprzętem, który pozwala na wykonywanie pionowych kolektorów nawet do głębokości 300m.

Wykorzystanie ciepła pochodzącego z gruntu to bezpieczny i przyjazny dla środowiska sposób ogrzewania każdego rodzaju budynków, zarówno dużych jak i małych, prywatnych i publicznych, a dodatkowo porównując koszty ogrzewania obiektu oraz podgrzewania ciepłej wody tradycyjnymi systemami grzewczymi do działania pompy ciepła, widać znaczące różnice w wydatkach na koszty eksploatacyjne na korzyść systemów pobierających ciepło z gruntu i otoczenia. W tym miejscu warto zastanowić się także nad innymi usługami wiertniczymi realizowanymi przez ekspertów z firmy U Daniela.

Profesjonalne usługi wiertnicze i prace ziemne

Firma U Daniela świadczy usługi dla osób prywatnych i przedsiębiorstw z zakresu kompleksowych odwiertów i budowy studni, odwiertów pod piezometry oraz odwiertów pionowych pod pompy ciepła. Eksperci zajmują się również wykonywaniem odwiertów mających na celu poszukiwanie złóż minerałów. Ponadto, oferowane są usługi z dziedziny robót ziemnych - od niwelacji terenu poprzez budowę dróg dojazdowych, aż po wykopy. Wszystkie zlecenia realizowane są z najwyższą dokładnością i precyzją.

Opracowanie:
Zakopane, Salwatoriańska 6
tel. 18 201 13 22
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz