Artykuł sponsorowany

Z czego wynika rosnąca popularność domów szkieletowych?

Z czego wynika rosnąca popularność domów szkieletowych?
Rozwój technologiczny, jaki na każdym kroku obserwujemy w różnych dziedzinach życia, pozwala nam na optymalne wykorzystanie naszych zasobów. Nie inaczej jest w budownictwie – dotychczasowe ciężkie, murowane domy można zastąpić lekkimi drewnianymi szkieletami, które w dodatku cechują się dużą estetyką oraz szybkością wznoszenia, co jest aspektem nie do przecenienia dla niektórych inwestorów. Z czego wynika wzrost zainteresowania domami szkieletowymi? Oto kilka cech, które wyróżniają tego rodzaju konstrukcje i wpływają na ich rosnącą popularność.


Dom murowany czy szkieletowy?

Spojrzenie na rodzimą tradycję daje nam pogląd na sposób wyboru technologii podczas budowy budynku mieszkalnego. Od wieków istnieje przekonanie, że własny dom ma wystarczyć na lata, zapewniając również schronienie kolejnym pokoleniom.

Alternatywą dla technologii murowanej jest technologia szkieletowa, dzięki której dom mieszkalny można wybudować znacznie szybciej. Nie oznacza to jednak, że taki budynek stanowi prowizoryczny obiekt o małej trwałości. Lekka konstrukcja szkieletowa ma dużo zalet, a niektóre z nich widać już na etapie budowy fundamentów.

Udogodnienia w początkowej fazie budowy

Obciążenia, jakie wywiera na grunt dom szkieletowy są na tyle małe, że można wykonać węższe niż w przypadku konstrukcji murowanej fundamenty, bez konieczności opierania ich na szerokich ławach. Ściany fundamentowe można wylać bezpośrednio w ziemi.

Warto dodać, że po wylaniu fundamentu nie wykonuje się robót mokrych, dzięki czemu nie trzeba przejmować się warunkami atmosferycznymi i dalsze prace montażowe można prowadzić nawet zimą. Typowym sposobem na wykończenie wnętrz w domu szkieletowym jest bowiem obłożenie ścian płytami gipsowo-kartonowymi (można w tym celu użyć także boazerii drewnianej lub panelów boazeryjnych). Należy jednak pamiętać, aby w miejscach, w których planowane jest obciążenie ściany (np. wiszącymi szafkami kuchennymi), warto zamocować dodatkowe profile wzmacniające na przewidywalnej wysokości.

Łatwość w rozprowadzeniu instalacji

Dom szkieletowy ułatwia również rozprowadzenie wszelkich instalacji, ponieważ ukrywa się je pod podszyciem ścian, bez konieczności wykuwania bruzd. Poza przekrojem ściany trzeba poprowadzić jedynie rury kanalizacyjne, które przebiegają prostopadle do słupków nośnych. Instalacja wodociągowa wymaga zamocowania konsoli przyłączeniowych, które zapewniają stabilne umocowanie końcówek przyłączeniowych, a instalacja elektryczna – użycia specjalnych puszek, mocowanych w ścianach gipsowo-kartonowych. Należy także pamiętać, że do ogrzewania domu szkieletowego najlepszy będzie kocioł na gaz lub olej, wyposażony dodatkowo w czujnik temperatury wewnętrznej oraz automatykę pogodową.

Szybko i oszczędnie

Podsumowując, wbrew pozorom, domy szkieletowe zdobywają coraz większą popularność wśród Polaków, którzy, zdawać by się mogło, są przywiązani do tradycyjnych budynków. Spełniają one bowiem wymogi domów energooszczędnych, ich ściany są bardzo dobrym izolatorem, a czas budowy jest o wiele krótszy niż w przypadku domu murowanego – wymienia zalety właściciel Przedsiębiorstwa Usługowo-Handlowego Ligar, które zajmuje się projektowaniem oraz budową drewnianych domów szkieletowych, w tym domów mieszkalnych i rekreacyjnych.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz