Artykuł sponsorowany

Wyzwania jakie niesie ze sobą dach płaski

Wyzwania jakie niesie ze sobą dach płaski

W naszym klimacie, nie ukrywajmy, najlepiej sprawdzają się dachy strome. Są łatwe do wykonania, każdy majster da sobie radę z postawieniem takiego dachu, są przystosowane do odprowadzania deszczu i śniegu, których u nas niemało, no i każdy dom ma taki dach. Co jednak jeśli chcemy się wyróżnić? Jeśli stawiamy na nowoczesność i chcemy mieć dom, który powie o tym swoim wyglądem? Nic tak nie podkreśla nowoczesności budynku jak dach płaski. Jak zatem poradzić sobie z takim dachem w polskim klimacie?

Odwodnienie dachu płaskiego

Najważniejszym elementem, na który trzeba zwrócić uwagę projektując i wykonując dach płaski, jest izolacja wodoszczelna dachu płaskiego. Drugim istotnym zagadnieniem jest odprowadzenie wody opadowej. Chodzi tu nie tylko o instalację rynnową, ale także o odprowadzenie wody do tej instalacji, co nie jest takie oczywiste, gdy nie pomaga nam grawitacja. W przypadku dachów płaskich w celu ich odwodnienia stosuje się specjalistyczne systemy wewnętrzne: odwodnienie podciśnieniowe i odwodnienie grawitacyjne, działające jednak na nieco innej zasadzie, niż w przypadku dachów stromych.

  • Odwodnienie podciśnieniowe dachu płaskiego nie wymaga w ogóle spadków w dachu. Przegroda powietrzna, która znajduje się we wpuście dachowym poprzez wymuszenie ruchu wody powoduje szybszy przepływ deszczówki i topnienie śniegu. Przy dużej ilości wody mechanizm zamyka dopływ powietrza, dzięki czemu rura wypełniona jest tylko wodą pod wyższym ciśnieniem, co zarazem przyspiesza przepływ. Ten system ma tę dodatkową zaletę, że rynny czyszczą się samoczynnie, co obniża koszty konserwacji. Nie ma także konieczności układania rur przepływowych pod skosem, co ułatwia ich rozmieszczenie.
  • Odwodnienie grawitacyjne dachu płaskiego jest nieco łatwiejsze do wykonania, ponosi jednak za sobą konieczność wykonania choćby niewielkich spadków w stropodachu oraz prowadzenia rur odprowadzających pod skosem. Siły grawitacyjne odprowadzające wodę są słabsze niż ciśnienie, co sprawia, że w tym przypadku rury muszą mieć większą średnicę. Jeśli zastosujemy odwodnienie grawitacyjne, konieczne będzie regularne kontrolowanie przepustowości i regularne czyszczenie rur spustowych i wpustów dachowych.

Hydroizolacja stropodachu

Nowoczesne rozwiązania konstrukcyjne i izolacyjne dedykowane tego typu pokryciom budynków pozwalają na szybkie i sprawne prowadzenie prac przy wykonywaniu stropodachów, gwarantując jednocześnie bezpieczeństwo budynku i jego użytkowników. Prawidłowe wykonanie izolacji przeciwwodnej stropodachu jest przy tym najważniejszym elementem konstrukcji dachu płaskiego, dlatego warto powierzyć wykonanie takiego zlecenia firmie z doświadczeniem, takiej jak Service Bud z Ustronia. Firma, która może się pochwalić wieloma realizacjami, w tym na budynkach użyteczności publicznej na pewno sprosta zadaniu. Stosowanie izolacji membraną z PVC jest przy tym skuteczne, a zarazem trwałe.

Dach płaski stawia wyzwania, ale przynosi też korzyści bardziej istotne, niż tylko estetyczne. Dachy takie są bardziej odporne na działanie silnych wiatrów, co może mieć znaczenie, jeśli zwrócimy uwagę na coraz częściej pojawiające się anomalie pogodowe. Dobrze zaprojektowany i wykonany stropodach ogranicza też straty ciepła, co czyni go rozwiązaniem bardziej ekonomicznym. Może warto rozważyć budowę dachy płaskiego?

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz