Artykuł sponsorowany

Wywóz szamba w praktyce – kulisy procesu zdradza Tomasz Wawrzyniak z firmy PHUW

Wywóz szamba w praktyce – kulisy procesu zdradza Tomasz Wawrzyniak z firmy PHUW

Szambo to betonowy, bezodpływowy zbiornik położony pod ziemią. Służy do gromadzenia płynnych nieczystości pochodzących z domowych sieci kanalizacyjnych. Należy go regularnie opróżniać i oczyszczać. Jak wygląda wspomniany proces? Kto może go przeprowadzić? Dlaczego nie należy zaniedbywać obowiązku wywozu ścieków? Na te oraz inne pytania odpowiada Tomasz Wawrzyniak z przedsiębiorstwa PHUW.

Na czym polega  wywóz nieczystości?

Nie należy usuwać nieczystości z szamba na własną rękę. Wywozem ścieków powinni zająć się profesjonaliści. Jednym z podmiotów, który specjalizuje się w świadczeniu tego typu usług jest firma PHUW prowadzona przez Tomasza Wawrzyniaka. Przedsiębiorstwo ma wszelkie uprawnienia potrzebne do wykonywania wspomnianych czynności. Dysponuje też niezbędnym sprzętem i pojazdami przystosowanymi do przewozu ścieków, ale co najważniejsze, może się pochwalić dużym doświadczeniem w opróżnianiu szamb. Istnieje na runku od 2014 roku.

Warto zwrócić uwagę na jeszcze jedną bardzo ważną kwestię usługa wywozu ścieków nie ogranicza się wyłącznie do opróżniania szamba. Obejmuje również inne czynności związane z czyszczeniem zbiornika. Trzeba bowiem pamiętać, że gromadzi się w nim szereg różnego rodzaju osadów, które mogą okazać się bardzo szkodliwe. Jeśli nie zostaną usunięte na czas, znacznie zmniejszą pojemność zasobnika.  Jak często przeprowadzać zabiegi asenizacyjne, by uniknąć tych problemów? Zwykle należy je wykonywać co 3-4 tygodnie, choć wszystko zależy od wielkości dołu gnilnego oraz ilości wody zużywanej w danym gospodarstwie domowym. Małe kloaki trzeba wypompowywać i czyścić nawet kilka razy w miesiącu.

Jak przebiega wywóz szamba? Firma asenizacyjna przyjeżdża na miejsce i przy pomocy pompy zanurzeniowej opróżnia zbiornik. Niekiedy wykorzystuje urządzenia wyposażone w specjalny rozdrabniacz. Sprzęt przydaje się wówczas, gdy w ściekach znajdują się frakcje stałe, trudne do usunięcia, na przykład włosy czy resztki jedzenia. Wszystkie nieczystości trafiają  bezpośrednio do pojemnika szambiarki, a następnie są wywożone do oczyszczalni. 

Wywóz szamba to obowiązek

Regularne opróżnianie szamba jest ważne z wielu powodów.  Nie chodzi tylko o ryzyko zapchania zbiornika. Ścieki stanowią zagrożenie dla środowiska naturalnego. Znajdują się w nich niebezpieczne substancje chemiczne i wiele chorobotwórczych drobnoustrojów.  Należy jednak podkreślić, że wywóz nieczystości jest obowiązkiem prawnym każdego właściciela szamba.  Jeśli dana osoba się z niego nie wywiąże może otrzymać karę grzywny w wysokości 5 tysięcy złotych.

Opracowanie:
Żary, al. Wojska Polskiego 82
tel. 792 983 123
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz