Materiał Partnera

Wybór materiału na nagrobek

Wybór materiału na nagrobek

Nagrobki mają formę pomnika, którego zadaniem jest upamiętnienie osoby zmarłej. Stawiane są najczęściej na cmentarzach. Wybierając nagrobek przywiązujemy ogromną wagę do jego estetyki i ogólnego wyglądu. Powinniśmy jednak zwrócić uwagę również na trwałość postumentu. Dlatego w dzisiejszym wpisie omówimy szczegółowo materiały, z jakich wykonywane są nagrobki oraz podpowiemy na co zwracać uwagę podczas ich wyboru.

Wybór nagrobka

Wybierając nagrobek należy wziąć pod uwagę przede wszystkim jego estetykę. Jego styl musi być dostosowany do naszego gustu, ale także powinien mieć podniosłą formę ze względu na swój charakter. Wybierając nagrobek należy wziąć pod uwagę również czynniki takie jak:

  • ukształtowanie terenu,

  • wielkość i wygląd sąsiednich grobów,

  • obecną na danym terenie roślinność.

W pierwszej kolejności warto przemyśleć, jak dokładnie ma wyglądać nagrobek. Mając w głowie jego ogólny obraz można udać się do zakładu kamieniarskiego w celu zlecenia wykonania nagrobka. Alternatywą jest również wybór jednego z gotowych wzorów, które są najczęściej dostępne „od ręki”.

Materiał nagrobka

Jeżeli chcemy, aby nagrobek był nie tylko piękny, ale również trwały, to należy zwrócić szczególną uwagę na przemyślany wybór materiału. Nagrobki są wykonywane przede wszystkim z kamienia naturalnego. Najczęściej jest to marmur, granit oraz piaskowiec. Poszczególne surowce występują w wielu odmianach. Bardzo istotne jest właściwie przygotowanie surowca oraz jego impregnacja, która przekłada się bezpośrednio na trwałość nagrobka. Ponadto cały proces produkcyjny wpływa także na łatwość pielęgnacji pomnika. Nie da się ukryć, że tego typu nagrobki są dosyć kosztowne, ale z drugiej strony w zamian otrzymujemy nienaganny wygląd, który zachowuje swoje właściwości przez długie lata.

Tańszym rozwiązaniem od kamienia naturalnego są nagrobki wykonane z tzw. konglomeratów. Bardzo dobrze imitują one marmury i granity. Z tego względu cieszą się sporą popularnością. Dosyć często wykorzystywane jest również lastriko, które jest trwałe, a przy tym relatywnie tanie. Niestety odbija się to w dużej mierze na estetyce tego materiału.

Właściwa impregnacja

Podstawą zachowania trwałości i estetyki nagrobka jest jego prawidłowa pielęgnacja. Szczególnej opieki wymagają pomniki wykonane z kamienia naturalnego. Tak naprawdę każdy rodzaj wymaga indywidualnych zabiegów. Relatywnie niewiele pracy jest w przypadku nagrobków granitowych. Nie potrzebują one impregnacji ani zabezpieczenia przed warunkami atmosferycznymi. Piaskowiec powinno się poddawać impregnacji raz na 3 lata. Marmur wymaga pielęgnacji nawet 2 razy w roku.

W przypadku lastryko pielęgnacja powinna odbywać się raz w miesiącu. Lastryko to beton wytworzony z cementu, wody i grysu. Posiada porowatą powierzchnię, która sprzyja wnikaniu zanieczyszczeń. Nagrobki z lastryko muszą być czyszczone specjalnymi środkami chemicznymi, a następnie natłuszczane.

Wybierając nagrobek warto zwrócić się o pomoc do doświadczonego zakładu kamieniarskiego. Firma Gran-Stan prowadzona przez Stanisława Sudoła świadczy profesjonalne usługi kamieniarskie na terenie Strzegomia i okolic. Duże zróżnicowanie surowców, wiedza i doświadczenia pozwalają na doradztwo oraz wykonywanie produktów najwyższej klasy.

Opracowanie:
Strzegom, Armii Krajowej 73
tel. 697 575 408
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz