Materiał Partnera

Wpływ pomocy dydaktycznych na efektywność nauki

Wpływ pomocy dydaktycznych na efektywność nauki

Pomoce dydaktyczne to różnorodne przedmioty, które wpływają na zmysły uczniów i pomagają im poznawać rzeczywistości oraz zrozumieć zasady rządzące światem. Urozmaicają proces nauczania i pozwalają w krótszym czasie przekazać więcej wiadomości w sposób interesujący dla odbiorców. Dlatego też nowoczesne pomoce dydaktyczne powinny znaleźć się na wyposażeniu każdej placówki edukacyjnej.

Środki dydaktyczne wzbogacają stosowane przez nauczyciela metody nauczania i znacząco przyczyniają się do wzrostu ich efektywności.  W jakie rodzaje pomocy dydaktycznych warto inwestować oraz gdzie szukać nowoczesnych i sprawdzonych środków dydaktycznych? Podpowiadamy.

Środki dydaktyczne

Pomoce dydaktyczne dostarczają uczniom określonych bodźców, które wpływają na ich wzrok, dotyk, słuch itp. Dzięki temu ułatwiają naukę i zrozumienie rzeczywistości. Pomoce dydaktyczne dzielimy na:

  • wzrokowe – czyli przedmioty naturalne, symbole, wykresy, plansze ścienne,
  • słuchowe – czyli płyty, instrumenty muzyczne, taśmy,
  • wzrokowo-słuchowe – projektory filmowe, pliki video,
  • automatyzujące – komputery, fantomy i modele (np. do wykonywania resuscytacji),

Tego typu pomoce dydaktyczne, znacząco przyśpieszają proces zapamiętywania i przyswajania wiedzy. Dlatego tak ważne jest, żeby znalazły się w każdej placówce edukacyjnej – w szkołach, przedszkolach, szkołach językowych i innych ośrodkach dla dzieci. Ich umiejętne wdrożenie do programu edukacji przekłada się na polepszenie jakości kształcenia w danej placówce.

Rodzaje pomocy dydaktycznych

Do każdego przedmiotu nauczanego w szkole, znajdziemy odpowiednio dopasowane pomoce dydaktyczne. W trakcie nauki języka angielskiego świetnie sprawdzą się różnego rodzaju kolorowe tablice z grafikami i słówkami, natomiast do nauki geografii – mapy, globusy, czy model układu słonecznego. Zrozumienie praw fizyki na pewno będzie łatwiejsze, jeśli na zajęciach wykorzystamy różnego rodzaju mierniki i akcesoria, dzięki którym będziemy mogli przeprowadzać interesujące eksperymenty. Lekcje biologii będą ciekawsze, gdy sale lekcyjne wyposażymy w mikroskopy i modele anatomiczne, dzięki którym dzieci lepiej poznają budowę ciała. Nowoczesne pomoce dydaktyczne znajdziemy w asortymencie sklepu Ślężak-Bis, który kieruje swoją ofertę do szkół, instytucji związanych z nauczaniem, firm i klientów indywidualnych.

Odpowiednio dopasowane do przedmiotu i wieku dzieci pomoce edukacyjne, mają ogromny wpływ na szybkość i jakość przyswajanej wiedzy. Dlatego, zainwestujmy w nowoczesne pomoce dydaktyczne i obserwujmy, jak duże postępy w nauce robią nasze dzieci.

Opracowanie:
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz