Artykuł sponsorowany

Właściwości izolacji cieplnych rurociągów

Właściwości izolacji cieplnych rurociągów

Ochrona przed kondensacją pary wodnej na powierzchni instalacji, ochrona przeciwpożarowa, redukcja dźwięków i wibracji pochodzących z instalacji, a także uzyskanie powłoki, która chroni przed uszkodzeniami mechanicznymi. Wszystkie wyżej wymienione korzyści zapewnia odpowiednia izolacja rurociągów. W naszym artykule przedstawiamy rodzaje materiałów izolacyjnych oraz ich właściwości.

Podział izolacji ze względu na materiał wykonania

Materiały wykorzystywane do izolacji technicznych wpływają w znacznym stopniu na jakość funkcji użytkowych izolacji. Można je podzielić na izolacje pochodzenia mineralnego oraz organicznego. Do pierwszej grupy można zaliczyć m.in. wełnę szklaną, kamienną, ceramikę i aerożele, do drugiej natomiast – styropian, polistyren ekstrudowany oraz pianki: poliuretanową, polizocyjanuranową, elastomeryczną czy polietylenową. W przypadku izolacji cieplnych rurociągów najczęściej stosuje się otuliny z wełny mineralnej, polietylenu oraz poliuretanu. Poniżej przedstawiamy charakterystykę wymienionych materiałów.

Izolacje z wełny mineralnej

Zacznijmy od wełny mineralnej. Izolacje z tego materiału wykonane są na bazie piasku, szkła, skalenia, dolomitu i boraksu. Stanowią bardzo dobre zabezpieczenie przeciwpożarowe, stąd ich użyteczność w instalacjach wysokotemperaturowych. Otulina z wełny mineralnej charakteryzuje się dużą sprężystością, niewrażliwością na oddziaływanie promieniowania ultrafioletowego, odpornością chemiczną i biologiczną oraz wysoką przepuszczalnością pary wodnej. Ponadto, skutecznie zabezpiecza przed hałasem i dźwiękami pochodzącymi z wibracji, a wartość jej współczynnika przewodzenia ciepła wynosi ok. 0,036 W/(m·K).

Izolacje z polietylenu i poliuretanu

Jeżeli chodzi o polietylen, wartość współczynnika przewodzenia ciepła wynosi ok. 0,037 W/(m·K).

Otuliny z tego materiału mają bardzo wysoką elastyczność, świetnie chronią przed kondensacją pary wodnej i nie są toksyczne – wyjaśnia specjalista z firmy Farma Tech, która zajmuje się m.in. instalacją rurociągów ze stali kwasoodpornej, z rur spożywczych, higienicznych i spożywczych.

Innym materiałem, który stosuje się jako izolacja cieplna rurociągów, jest poliuretan, mający znakomite właściwości termiczne. Jest on w dodatku lekki i sztywny, ma niskie parametry akustyczne, a wartość jego współczynnika przewodzenia ciepła wynosi ok. 0,026 W/(m·K). Rury mogą być izolowane już na etapie produkcji. Wymagania odnośnie grubości izolacji są zawarte w normie PN-EN 253:2009, a zakres zastosowania tego rodzaju rur preizolowanych zależny jest od izolacji termicznej.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz