Artykuł sponsorowany

Właściwości i zastosowanie pianki poliuretanowej

Właściwości i zastosowanie pianki poliuretanowej

Ocieplanie domu to poważna inwestycja, dlatego należy przemyśleć każdy krok. Tym najważniejszym wydaje się wybór odpowiedniego materiału ociepleniowego. Najczęściej wybieramy spośród wełny mineralnej oraz styropianu, jednakże w ostatnich latach coraz większą popularność zyskuje pianka poliuretanowa. Zanim jednak zdecydujemy się na ten materiał ociepleniowy, warto dowiedzieć się, czym dokładnie jest oraz jakie jest jego zastosowanie.

Czym jest pianka poliuretanowa i dlaczego warto ją wybrać do ocieplenia domu?

Pianka poliuretanowa, nazywana także pianką PUR to materiał służący do ocieplania, który powstał z połączenia poliolu i izocyjanianu. Poiol to żywica, a izocyjanian to utwardzacz. Połączenie ze sobą tych dwóch składników daje odpowiedni materiał, ponieważ w trakcie użytkowania te dwa składniki wpływają na gwałtowny przyrost objętości pianki, dzięki czemu może ona wypełnić każdą wolną przestrzeń. Wyróżnia się dwa rodzaje pianki poliuretanowej, którymi są:

  • pianka otwarto-komórkowa,
  • pianka zamknięto-komórkowa.

Ta pierwsza, nazywana również miękką, stosowana jest do ocieplania ścian oraz poddaszy. Taka pianka charakteryzuje się dużą oddychalnością. Z kolei drugi rodzaj pianki PUR, nazywany również pianką twardą, wykorzystywany jest do ocieplania fundamentów, tarasów i piwnic. Jej cechą charakterystyczną jest gwarancja doskonałej termoizolacji oraz hydroizolacji.

Jednak dlaczego warto zdecydować się na ten materiał podczas ocieplania budynku? Przede wszystkim pianka PUR charakteryzuje się nieprzewiewnością, co powoduje ograniczenie tworzenia się pętli konwekcyjnych. W praktyce oznacza to, że pianka w skuteczny sposób minimalizuje straty energii. Następnym czynnikiem, który przemawia za wyborem tego materiału ociepleniowego jest to, że piankę można szybko i łatwo zaaplikować w wyznaczonym miejscu. Montaż pianki poliuretanowej polega na rozpyleniu jej przy użyciu wysokiego ciśnienia. W trakcie aplikacji pianki, ta powiększa swoją objętość, a potem zastyga. Izolacje natryskowe, którymi zajmuje się firma Uni Pur z Bełchatowa, umożliwiają przeprowadzenie ocieplenia nawet 300m2 w ciągu zaledwie kilku godzin.

Niekiedy prace ociepleniowe musimy przesunąć w czasie, ponieważ czekamy, aż będzie cieplej. Stosując piankę PUR, izolację domu wykonamy nawet zimą, kiedy temperatura za oknem utrzymuje się poniżej zera. Warto także dodać, że pianka poliuretanowa jest elastyczna, co korzystnie przekłada się na jej współpracę z konstrukcją dachu. Poza tym materiał ten jest lekki, nie kruszy się, ani nie utlenia i nie pyli, dlaczego nie wymaga prac zabezpieczających, ani konserwacji.

Gdzie wykorzystuje się piankę poliuretanową?

Wiele zalet tego materiału izolacyjnego sprawia, że pianka znalazła szerokie zastosowania w pracach budowlanych. Przede wszystkim używa się jej do ocieplania i izolowania:

  • ścian,
  • poddaszy,
  • fundamentów,
  • stropów.

Jednakże ten materiał izolacyjny wykorzystywany jest również w przemyśle, gdzie używa się go do ocieplania i uszczelniania budynków handlowych, produkcyjnych czy magazynowych.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz