Artykuł sponsorowany

Właściwości i zastosowanie naczyń na ciekły azot

Właściwości i zastosowanie naczyń na ciekły azot

Ciekły azot znajduje zastosowanie przede wszystkim w medycynie i technice. Wykorzystuje się go również w kuchni molekularnej, a coraz częściej pojawia się również w innych działach nauki i gospodarki. Naczynia, w których przechowywany jest ciekły azot muszą charakteryzować się określonymi właściwościami. Ich zastosowanie jest dość szerokie – od przechowywania samego azotu, aż po transport materiału biologicznego.

 

Azot stanowi większość składu powietrza atmosferycznego. Pod wpływem ciśnienia atmosferycznego i temperatury wynoszącej -196 stopni Celsjusza zmienia się w bezbarwną i bezzapachową ciecz. W postaci skroplonej stosuje się go między innymi do badań laboratoryjnych. Znajduje również zastosowanie podczas wytwarzania komponentów elektronicznych i fotowoltaicznych, służy również w przemyśle spożywczym, dzięki czemu można uniknąć utleniania się produktów. Jako czynnik kriogeniczny wykorzystywany jest do schładzania i mrożenia produktów, używa się go również jako gazu kalibracyjnego. Ze względu na swoje właściwości musi być przechowywany w odpowiednich warunkach – służą do tego właśnie naczynia na ciekły azot, zwane również dewarami.

 

Właściwości dewarów

Azot bardzo szybko ulatnia się i paruje. Nawet zamknięty w szczelnych pojemnikach ulotni się w ciągu kilku dni, maksymalnie tygodnia. Ze względu na swoją niską temperaturę ciekły azot ma bardzo wysoki poziom wymiany ciepła. Aby jego właściwości zostały zachowane na jak najdłuższy czas, do jego składowania i transportu są potrzebne specjalne naczynia, charakteryzujące się przede wszystkim bardzo wysokimi właściwościami izolacyjnymi. Jest to istotne zwłaszcza w przypadku przewożenia w ciekłym azocie materiału biologicznego, w przypadku którego niekontrolowane zmiany temperatury mogą wpłynąć na zmianę właściwości. Z tego względu dewary umożliwiają utrzymanie we wnętrzu naczynia stałej temperatury.

W przypadku naczyń na ciekły azot ważne jest również to, aby posiadały wysoką odporność mechaniczną na uszkodzenia i różnice temperatur. Zazwyczaj do produkcji dewarów wykorzystuje się więc odpornych na korozję i wytrzymałych stopów metali, najczęściej aluminium. Występują w różnych pojemnościach, dostosowanych do ilości skroplonego azotu. Najwyższej jakości pojemniki na ciekły azot, w różnych pojemnościach i rodzajach znajdziemy w ofercie sklepu internetowego Cryogen.

 

Rodzaje i zastosowanie naczyń na skroplony azot

Dewary występują nie tylko w odmiennych pojemnościach, ale również rodzajach – dostosowanych do rodzaju przewożonych substancji. Naczynia biologiczne wyposażone są w tak zwane kanistry, czyli ruchome wewnętrzne zasobniki, służące do sprawnego umieszczenia w pojemniku zamrożonego materiału biologicznego. Tego typu naczynia często wyposażone są również w system zabezpieczający próbki znajdujące się w kanistrze. Drugim rodzajem są naczynia transportowo-magazynowe, służące do przechowywania i transportowania ciekłego azotu. Azot wypełnia w tym przypadku całą dostępną przestrzeń naczynia. Znajdują zastosowanie na przykład w kriomedycynie, gastronomii i technice.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz